Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Czy dworzec kolejowy w Końskich zmieni swe oblicze? Jest na to szansa w najbliższych latach. Zobacz jak dworzec obecnie wygląda

Marzena Kądziela
Marzena Kądziela
Konecki dworzec znalazł się na liście Programu Inwestycji Dworcowych 2024 - 2030. Zobaczcie jak wygląda na początku lutego 2024. Wiecej na kolejnych zdjęciach.
Konecki dworzec znalazł się na liście Programu Inwestycji Dworcowych 2024 - 2030. Zobaczcie jak wygląda na początku lutego 2024. Wiecej na kolejnych zdjęciach. Marzena Kądziela
Jest szansa na to, by budynek dworca kolejowego w Końskich i jego otoczenie zmieniło się na korzyść. Wkrótce budynek ma odwiedzić architekt z ramienia Polskich Kolei Państwowych Spółka Akcyjna, by dokonać wizji lokalnej.

Konecki dworzec do remontu w najbliższych latach

Pod koniec 2021 roku, po zmodernizowaniu linii kolejowej numer 25, do Końskich po 12 latach powróciły pociągi pasażerskie. Modernizacja dotyczyła nie tylko torowiska, ale także peronu z wiatami, tablicami, oświetleniem. Niestety, nie wiązało się to z remontem budynku dworcowego. Koleje państwowe, właściciel obiektu, ograniczyły się jedynie do zabicia płytami drzwi i okien. Nic nie dzieje się także na placu pomiędzy dworcem a ulicą Sportową. To obecnie teren prywatny sprzedany w 2011 roku przez syndyka masy upadłościowej PKS osobie prywatnej. Konecki samorząd działkę próbuje odkupić, jednak bezskutecznie.

Bezskuteczne były też do tej pory wnioski o remont dworca. - Po uruchomieniu pasażerskiej komunikacji w Końskich patrzyliśmy z ciekawością, ale i zniecierpliwieniem na stan dworca – mówi burmistrz Krzysztof Obratański. - Jego „pudrowanie” czy „retuszowanie” nic nie daje. Budynek jest w opłakanym stanie. Stąd nasze wielokrotne wnioski do właściciela, by zapobiegł dalszemu niszczeniu obiektu. Na szczęście Końskie znalazły się na liście Programu Inwestycji Dworcowych 2024 - 2030, dzięki czemu jest szansa na to, że w najbliższych latach nasz dworzec zupełnie się zmieni - dodał.

Jak dodaje burmistrz, dobrym prognostykiem jest zaplanowana na środę 7 lutego wizyta architekta z ramienia PKP Spółka Akcyjna., który ma dokonać wizji lokalnej. - Przed wizytą na dworcu, mamy spotkać się, by omówić naszą wizję wykorzystania obiektu – kontynuuje Krzysztof Obratański. - Cieszymy się, że PKP chcą uwzględnić nasze opinie.

Najlepszym, zdaniem włodarza, rozwiązaniem byłoby połączenie funkcji dworca kolejowego z dworcem autobusowym, tak jak było przez kilka dziesięcioleci. Do tej pory autobusy dalekobieżne właśnie tu zatrzymują się na dłuższy postój. To jednak zależne jest od wykupu przez miasto czy skarb państwa przeddworcowej działki. Co do budynku jest wiele pomysłów dotyczących nie tylko poczekalni dla podróżnych, nowoczesnych toalet, ale także innych, pozakolejowych funkcji.

Zobaczcie jak obecnie wygląda dworzec z Końskich

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto