Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Końskich upamiętnili rocznicę rozbicia więzienia i uwolnienia więźniów podczas II Wojny Światowej

OPRAC.:
Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
79 lat mija od momentu, kiedy komendant - Antoni Heda - „Szary” ze swoim oddziałem rozbił więzienie w Końskich i uwolnił przebywających tam więźniów.
79 lat mija od momentu, kiedy komendant - Antoni Heda - „Szary” ze swoim oddziałem rozbił więzienie w Końskich i uwolnił przebywających tam więźniów. Starostwo Powiatowe w Końskich
W Końskich odbyła się uroczystość upamiętniająca rocznicę jedną z najbardziej błyskotliwych akcji polskich partyzantów podczas II Wojny Światowej.

Rocznica rozbicia więzienia w Końskich

79 lat mija od momentu, kiedy komendant - Antoni Heda - „Szary” ze swoim oddziałem rozbił więzienie w Końskich i uwolnił przebywających tam więźniów. A wszystko to odbywało się w czerwcu 1944 roku, gdzie w Końskich i okolicach stacjonowało kilka tysięcy żołnierzy niemieckich.

Brawurowa akcja była z jednej strony wymuszona aresztowaniami współtowarzyszy i kurierów, których wiedza mogła zagrozić przygotowaniom do akcji „Burza”, natomiast z drugiej strony był to test sprawności żołnierza polskiego podziemia i umiejętności dowódczych.

W związku z tym wydarzeniem w kościele parafialnym pw. Św. Anny w Końskich odbyła się uroczysta liturgia, której przewodniczył ksiądz dziekan Jacek Wieczorek oraz proboszcz parafii ksiądz Paweł Wlazło. W tej uroczystej chwili nie zabrakło pocztów sztandarowych i przedstawicieli kombatantów i samorządu powiatowego. W trakcie mszy św. krótki rys historyczny o wydarzeniu sprzed 79 lat przypomniał uczestnikom burmistrz Końskich, Krzysztof Obratański. Środowisko kombatanckie reprezentowali: prezes koneckiego oddziału Armii Krajowej, Andrzej Kosma i kpt. Zdzisław Kowalski oraz honorowi przedstawiciele Świętokrzyskiego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w osobach: Tomasz Słoka, Grzegorz Włodarczyk, Elżbieta Misztal, Marek Kozerawski oraz Marian Wikiera. Obecna była również delegacja z Niekłania, na czele z Bolesławem Niedzielskim, synem ppor. Karola Niedzielskiego ps. „Dobosz”. Władze samorządowe powiatu koneckiego reprezentowali: starosta, Grzegorz Piec, wiceprzewodniczący Rady, Łukasz Kubka, radny, Dariusz Banasik, sekretarz, Zbigniew Sadorski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Jacek Werens oraz naczelnicy i ich zastępcy w osobach: Krzysztof Stachera i Marcin Wiaderny.

Po zakończeniu liturgii przemieszczono się w kierunku Pomnika Partyzantów, gdzie delegacje: Kombatantów Koneckiego i Niekłańskiego Oddziału Armii Krajowej, Starostwa Powiatowego w Końskich, Urzędu Miasta i Gminy w Końskich oraz przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości w Końskich złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Na zakończenie Andrzej Poterała zaśpiewał partyzancką pieśń.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Końskich

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto