Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ksiądz Kazimierz Sykulski bohaterem seminarium w koneckiej bibliotece. Była prezentacja sylwetki i fotografie bohatera

OPRAC.:
Marzena Kądziela
Marzena Kądziela
Seminarium prowadził dyrektor biblioteki Dariusz Kowalczyk
Seminarium prowadził dyrektor biblioteki Dariusz Kowalczyk Biblioteka Publiczna w Końskich
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Końskich zorganizowała w poniedziałek 11 grudnia otwarte seminarium dla bibliotekarzy z terenu powiatu koneckiego. Data seminarium nie była przypadkowa, gdyż w tym dniu, w 1941 roku rozstrzelany został w Auschwitz błogosławiony ksiądz Kazimierz Sykulski – patron powiatu koneckiego.

Przypomnienie postaci błogosławionego Kazimierza Sykulskiego

W rocznicę śmierci księdza pełniąca funkcję powiatową konecka biblioteka przypomniała sylwetkę księdza poprzez prezentację przygotowaną przez Magdalenę Weber z Centrum Informacji Turystycznej. Tytuł prezentacji to „Błogosławiony ksiądz Kazimierz Sykulski - patron powiatu koneckiego”.

Po tej ciekawej i wzruszającej prezentacji Dariusz Kowalczyk, dyrektor Biblioteki Publicznej w Końskich zaprezentował unikalną kolekcję fotografii i korespondencji osobistej księdza Kazimierza Sykulskiego, którą biblioteka nabyła od kolekcjonera. W zakupie kolekcji pośredniczył Marek Kozerawski, z którym skontaktował się właściciel kolekcji. Ocena kolekcji była jednoznaczna. Zbiór fotografii i korespondencji z pewnością stanowił własność Kazimierza Sykulskiego lub jego rodziny.

- Zawiera ona fotografie osobiste, związane z życiem i rozwojem kariery duszpasterskiej księdza Kazimierza – mówi dyrektor.- Są to w większości fotografie grupowe, wykonane w Radomiu, Sandomierzu, Petersburgu, Skarżysku-Kamiennej i w Końskich. Fotografie i dokumenty są zachowane w doskonałym stanie. Kolekcja składa się z 44 fotografii i 53 kart pocztowych. W porozumieniu z burmistrzem biblioteka nabyła kolekcję i obecnie trwają prace nad jej opracowaniem. W dalszej kolejności będzie na mogła być udostępniana w celach badawczych, zaprezentowana w formie wystawy lub w celu pogłębionych analiz historycznych, lub użyczona dla tworzonego Muzeum Ziemi Koneckiej.

Na zakończenie spotkania przestawiono zebranym zestaw pięciu filmów realizowanych między innymi w Końskich na zleceniu Muzeum POLIN w Warszawie. Młodzi filmowcy wybrali nasze miasto zainspirowani książką Haliny Zawadzkiej „Ucieczka z getta”. Pomimo dramatycznych opowieści o prześladowaniu Żydów, filmy wnoszą wiele pozytywnego przekazu w celu krzewienia tolerancji i humanizmu. Na szczególne podkreślenie zasługuje atrakcyjna dla młodych ludzi forma przekazu.

Wśród gości obecny był burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, jego zastępca Krzysztof Jasiński. Starostwo Powiatowe w Końskich reprezentował naczelnik wydziału promocji Marian Wikiera. Na zaproszenie biblioteki przybył również ksiądz kanonik Jacek Wieczorek, proboszcz koneckiej kolegiaty św. Mikołaja. Oprócz bibliotekarzy reprezentujących gminne biblioteki, na widowni obecna była młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Komisji Edukacji Narodowej w Końskich wraz z dyrektorką Marleną Bernacką-Plutą i nauczycielami.

Zobacz zdjęcia

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto