Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zuzanna Sękowska z Gimnazjum w Stadnickiej Woli Mistrzynią Ortografii Powiatu Koneckiego

Marzena Kądziela
Mistrzyni Ortografii 2017 Zuzanna Sękowska z Gimnazjum w Stadnickiej Woli z nauczycielką języka polskiego Justyną Maliborską
Mistrzyni Ortografii 2017 Zuzanna Sękowska z Gimnazjum w Stadnickiej Woli z nauczycielką języka polskiego Justyną Maliborską Marzena Kądziela
Konkurs Ortograficzny dla gimnazjalistów z powiatu koneckiego odbywał się we wtorek w Gimnazjum numer 2 w Końskich, podobnie jak 15 lat temu. Był wyjątkowy, przede wszystkim dlatego, że była to jego ostatnia edycja.

Zobacz także: "Problemem reformy edukacji jest czas". Jak reforma wpłynie na system edukacji?

(Dostawca: x-news)
[podobne][zaj_kat]
Ortograficzne zmagania od początku organizowały trzy polonistki: Ewa Cecka i Edyta Skawińska z Gimnazjum nr 2 w Końskich i Izabela Garbacz z Gimnazjum w Rogowie. Nauczycielki co roku zapraszały na konkurs najlepszych pod względem znajomości zasad ortograficznych uczniów z gimnazjów z ośmiu koneckich gmin. Wcześniej szkoły organizowały konkursowe dyktanda u siebie.

- W tym roku przyjechało do nas 22 uczniów z gmin: Końskie, Stąporków, Fałków, Ruda Maleniecka, Gowarczów, Słupia i Smyków – informuje Ewa Cecka. – Nie było jedynie przedstawicieli gminy Radoszyce. Młodzież pisała dyktando o tematyce przyrodniczo - podróżniczej, najdłuższe w piętnastoletniej historii konkursu.

Jakie ortograficzne pułapki czyhały na uczniów? Na przykład: ani chybił, na chybcika, chaotycznie, białorzytka, trznadel, grubodziób, azaliż, balejaż, hiperbola i wiele innych.

- Najwięcej problemów młodzież miała z pisownią nazw własnych, takich jak Szczeliniec, Leroy Merlin, czy z nazwiskiem znanego podróżnika Toniego Halika – dodaje Edyta Skawińska. – Okazało się, że gimnazjaliści nie znają podróżnika, dziennikarza, odkrywcy, pisarza, autora takich programów telewizyjnych jak na przykład „Pieprz i wanilia”.

- Ale i tak to nie było najtrudniejsze dyktando – wspomina Izabela Garbacz. – Największe trudności uczniom sprawił kiedyś tekst o tematyce muzycznej. Nazwiska, tytuły, pojęcia muzyczne były wielkimi pułapkami.

Najlepiej z tegorocznym dyktandem poradziła sobie pierwszoklasistka ze Stadnickiej Woli Zuzanna Sękowska, którą uczy języka polskiego Justyna Malborska. Jej przypadł dotąd przechodni puchar, który pozostanie teraz w Zespole Szkół w Stadnickiej Woli, a także pamiątkowa szarfa i wartościowe nagrody – między innymi sprzęt elektroniczny i książki. – Od wieku przedszkolnego czytam książki, które są moim największym hobby – przyznała Mistrzyni Ortografii. – Zapewne stąd moja ortograficzna wiedza. Ale mój wolny czas poświęcam także na jazdę na rowerze czy spotkania z koleżankami.

- To wyjątkowa uczennica – podkreśla Justyna Maliborska. – Jest niezwykle oczytana i chętnie się uczy. W szkole podstawowej była laureatką konkursu przedmiotowego z języka polskiego i finalistką z języka angielskiego. Znalazła się także w gronie laureatów konkursu ortograficznego.

Wicemistrzyniami konkursu zostały: Weronika Sapieja z Gimnazjum w Rogowie i Barbara Orman z Gimnazjum w Fałkowie.
Nagrody laureatkom oraz wszystkim pozostałym uczestnikom konkursu wręczali: wiceburmistrz Krzysztof Jasiński, naczelnik Wydziału Edukacji Krystyna Milczarek, dyrektor Gimnazjum numer 2 Waldemar Cecki. Wiceburmistrz podziękował uczestnikom i ich nauczycielom, a także polonistkom przygotowującym od 15 lat dyktando.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto