Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz jak zachować się trzeba w rezerwacie przyrody

Robert Orzechowski
rezerwat przyrody
rezerwat przyrody arch. Polskapress / zdj. ilustracyjne
Mamy teraz czas wakacyjnych wyjazdów, a co za tym idzie świetna okazja na odpoczynek na łonie natury oraz poznanie skarbów przyrody. Ale czy wiemy jak zachowywać się na najcenniejszych przyrodniczo terenach? Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie przypomina najważniejsze zasady obowiązujące na terenach rezerwatów przyrody.

Rezerwaty przyrody to jedna z obszarowych form ochrony przyrody w Polsce, obok parków narodowych chroniąca przyrodę w najszerszym i najpełniejszym zakresie. Rezerwaty obejmują obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, zwierząt i grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

Obecnie w Polsce istnieje 1488 rezerwatów przyrody, które chronią najcenniejsze przyrodniczo fragmenty naszego kraju. Informacje o wszystkich rezerwatach można znaleźć w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody. Zanim jednak podejmiemy decyzję o odwiedzeniu jednego z nich, trzeba mieć świadomość, że na terenie rezerwatów obowiązuje określony katalog zakazów, taki sam jak na terenie parków narodowych.

W rezerwatach przyrody zabronione jest m.in. niszczenie roślin, zbieranie grzybów i runa leśnego, chwytanie i zabijanie dziko występujących zwierząt, zakłócanie ciszy czy pozyskiwanie skał, skamieniałości, minerałów i bursztynów. Dodatkowo na terenach rezerwatu zabroniona jest wspinaczka, eksploracja jaskiń i zbiorników wodnych, biwakowanie, czy palenie ognisk i wyrobów tytoniowych, chyba że regionalny dyrektor ochrony środowiska wyznaczył miejsca, gdzie jest to dozwolone.

Co jednak najważniejsze, w rezerwatach przyrody obowiązuje zakaz ruchu pieszego, rowerowego, narciarskiego i jazdy konnej wierzchem, z wyjątkiem szlaków i tras wyznaczonych przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska. W praktyce oznacza to, że jeśli takie trasy nie zostały w danym rezerwacie wyznaczone, bez zgody właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska nie można na jego terenie przebywać.

Pełny katalog zakazów obowiązujących na terenie rezerwatów zawarty jest w art. 15 ustawy o ochronie przyrody.

Zezwolenie na odstępstwo od wspomnianych wyżej zakazów może zostać wydane przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska, jeżeli jest to uzasadnione wykonywaniem badań naukowych, celami edukacyjnymi, kulturowymi, turystycznymi, rekreacyjnymi, sportowymi lub celami kultu religijnego i nie spowoduje to negatywnego oddziaływania na rezerwat przyrody. Osoba ubiegająca się o uzyskanie takiego zezwolenia zobowiązana jest do złożenia do regionalnej dyrekcji ochrony środowiska wniosku na odstępstwo od zakazów obowiązujących na terenie rezerwatu przyrody. Trzeba jednak podkreślić, że chęć spędzenia weekendu z rodziną czy znajomymi nie będzie wystarczającym uzasadnieniem do uzyskania takiego zezwolenia.

Dlatego zanim obierzemy za cel podróży rezerwat przyrody, upewnijmy się, czy jego obszar został udostępniony dla społeczeństwa, a jeśli tak – dowiedzmy się na jakich zasadach można z niego skorzystać. W tym celu można skontaktować się z odpowiednią regionalną dyrekcją ochrony środowiska. Jeżeli upatrzony przez nas rezerwat nie został udostępniony społeczeństwu, uszanujmy to i zrezygnujmy z jego odwiedzenia, zwłaszcza że za naruszenie obowiązujących w rezerwatach zakazów można zapłacić karę.

źródło: www.warmia.mazury.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto