Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znana aktorka Anna Dymna gościem koneckiej biblioteki. Słuchało jej mnóstwo osób w wypełnionej po brzegi sali. Zobacz zdjęcia

Marzena Kądziela
Marzena Kądziela
Anna Dymna i Wojciech Bonowicz na poniedziałkowym spotkaniu w koneckiej Leliwie zatytułowanym "Nadzieja, miłość, poezja"
Anna Dymna i Wojciech Bonowicz na poniedziałkowym spotkaniu w koneckiej Leliwie zatytułowanym "Nadzieja, miłość, poezja" Marzena /Wiktoria Strawa
Sala restauracji Leliwa w Końskich w poniedziałkowy wieczór wypełniona była do ostatniego miejsca. Nie mogło być inaczej – bohaterką spotkania była ceniona i lubiana aktorka Anna Dymna. Artystce towarzyszył pisarz, dziennikarz, poeta Wojciech Bonowicz.

Anna Dymna i Wojciech Bonowicz na zaproszenie biblioteki

To było święto dla koneckiej publiczności. Nieczęsto goszczą tu tak znakomite osoby jak Anna Dymna – doskonale znana aktorka, którą kochają kolejne pokolenia. Aktorka przyjechała z Krakowa wraz z goszczącym już wcześniej w Końskich pisarzem, poetą, dziennikarzem, biografem między innymi księdza Józefa Tischnera Wojciechem Bonowiczem. Krakowianie przybyli na zaproszenie
Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie imienia Cezarego Chlebowskiego oraz Fundacji „Misja i Pamięć Księdza Marcelego Prawicy”.

Gości i licznie przybyłą publiczność powitał dyrektor biblioteki Dariusz Kowalczyk. Potem już scena i mikrofony należały do artystów. Spotkanie nosiło tytuł „Nadzieja, miłość, poezja”. I tym właśnie pojęciom było poświęcone. Królowała poezja, z którą na żywo konecczanie rzadko mają okazję się spotykać. Ta w wykonaniu pani Anny i pana Wojciecha brzmiała fantastycznie.

Nie brakowało też opowieści z życia teatralnego, filmowego, prywatnego aktorki. Z ogromną serdecznością opowiadała o stworzonej przed dwudziestu laty Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, o działaniach artystycznych skierowanych do osób niepełnosprawnych i przez nich współtworzonych.

Niezwykłe akcenty spotkania w Końskich. Rubinowe gody i obraz malowany kawą

Nie zabrakło koneckiego akcentu. Otóż goście z Krakowa dowiedzieli się, że główny organizator spotkania, dyrektor Dariusz Kowalczyk i jego żona Ewa w niedzielę obchodzili 40 rocznicę ślubu. Specjalnie dla rubinowej pary Anna Dymna przeczytała wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Ile razem dróg przebytych?”, za co i pani Anna i jubilaci otrzymali gromkie brawa.
Niespodzianką dla krakowskiej artystki było obdarowanie jej przez malarkę Elżbietę Dudę obrazem malowanym kawą przedstawiającym dawną świątynię grecką, a obecnie siedzibę restauracji Leliwa, gdzie odbywało się spotkanie.

Po nim można było zakupić książkę „Dymna” Elżbiety Baniewicz, a także publikacje autorstwa Wojciecha Bonowicza.

Anna Dymna

Wybitna aktorka teatralna i filmowa. Działaczka społeczna. założycielka i prezes Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. W 1969 roku zadebiutowała na scenie teatralnej, a w 1971 roku po raz pierwszy pojawiła się na ekranie w obyczajowej komedii „150 na godzinę”.
Popularność zdobyła rolą Ani w kultowej komedii „Nie ma mocnych” i jej kontynuacji „Kochaj albo rzuć”. Kolejnym kinowym przebojem z udziałem aktorki była ekranizacja melodramatu „Znachor”. Liczne role filmowe zapewniły jej status jednej z najpopularniejszych aktorek.
Anna Dymna jest także wykładowczynią akademicką i zasłużoną działaczką społeczną. W 2003 r. założyła Fundację „Mimo Wszystko”, której głównym celem jest pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Od 20 lat w Programie II Telewizji Polskiej prowadzi audycję „Spotkajmy się”. Jest też organizatorką Krakowskiego Salonu Poezji i patronką podobnych inicjatyw w całej Polsce.

Wojciech Bonowicz

Poeta, publicysta, dziennikarz. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako poeta debiutował w 1995 r. tomem „Wybór większości”. W latach późniejszych wydał jeszcze 9 książek poetyckich. Wielokrotnie nominowany do nagrody literackiej NIKE. Mieszka
w Krakowie. Jest autorem książek biograficznych: „Tischner” (2001), „Kapelusz na wodzie. Gawędy o księdzu Tischnerze” (2010), „Tischner. Biografia” (2020). Przeprowadził także ciekawe wywiady wydane w formie książkowej m.in. z ojcem Leonem Knabitem, księdzem Michałem Hellerem, z Janiną Ochojską, księdzem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim oraz z Wojciechem Waglewskim. W ostatnich latach wydał m.in. „Dziennik końca świata” (2019), „Wiersze wybrane” (2020) i tom „Wielkie rzeczy” (2022).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto