Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiedzieliście, że w Końskich była kiedyś cerkiew? Ma ciekawą historię [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

oprac. redakcja/wikipedia
Lata 1908-1915
Lata 1908-1915 Fotopolska.eu
Konecka cerkiew Ikony Matki Bożej została wybudowana w 1903 roku dla stacjonujących w mieście wojsk rosyjskich.

Cierkiew w Końskich powstała w 193 roku

Cerkiew w Końskich należała do świątyń prawosławnych wzniesionych w ramach szeroko zakrojonej akcji budowania cerkwi na ziemiach zaboru rosyjskiego. Zbudowano ją na centralnym placu miasta, przy skrzyżowaniu dwóch ulic, na planie prostokąta z polerowanej, czerwonej cegły przyozdobiono ornamentem z białego kamienia nad drzwiami i oknami. Wokół cerkwi wniesiono żeliwne ogrodzenie na wysokim kamiennym fundamencie. Ponad prezbiterium wznosiła się kopuła położona na ośmiobocznym bębnie, zaś nad przedsionkiem wybudowano dzwonnicę. We wnętrzu znajdował się biało-złoty ikonostas.
Mieściła około 1000 osób. Koszt budowy wyniósł ponad 40 tysięcy rubli, z czego prawie połowa pochodziła z kasy państwowej.

Wyświęcenie cerkwi odbyło się 17 października 1903 roku. Była to świątynia wojskowa, wybudowana według standardowego projektu przewidzianego dla tego typu obiektów. Służyła stacjonującym w mieście 25. Smoleńskiemu i 27. Witebskiemu Pułkom Piechoty i mogła pomieścić równocześnie 1000 wiernych. Podobnie jak inne rosyjskie cerkwie wzniesione na ziemiach polskich, została zlokalizowana w centrum miasta. Łączny koszt budowy cerkwi wyniósł ponad 40 tys. rubli, z czego władze państwowe pokryły około połowy. Została poświęcona 17 października 1903. Po dziesięciu latach zmieniła status z wojskowej na parafialną z uwagi na opuszczenie Końskich przez wojsko rosyjskie. W 1913 roku parafia liczyła 456 osób.

Po opuszczeniu przez rosyjską ludność miasta w 1915 i wkroczeniu wojsk austriackich, budynek stał opuszczony i stopniowo niszczał. W 1936 cerkiew została sprzedana prywatnym właścicielom, którzy rok później rozebrali ją w celu pozyskania materiałów na budowę domów mieszkalnych. Na pustym placu w 1946 roku postawiono pomnik upamiętniający wydarzenia obu wojen światowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto