Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Końskich uczcili bohaterów wyzwolenia koneckiego więzienia, jednej z najbardziej spektakularnych akcji z II Wojny Światowej

OPRAC.:
Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Starostwo Powiatowe w Końskich
W niedzielę, 6 czerwca w kościele Św. Anny w Końskich na uroczystym nabożeństwie spotkali się wszyscy podtrzymujący pamięć wydarzeń sprzed 77. lat. Wtedy to, nocą z 5 na 6 czerwca 1944 roku miała miejsca brawurowa akcja oddziału AK pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego”. Celem ataku było koneckie więzienie, gdzie przebywali partyzanci aresztowani kilka dni wcześniej podczas wykonywania misji kurierskiej. Choć na wieczną wartę udali się już wszyscy uczestnicy tej akcji, dołączając do czterech poległych tej pamiętnej czerwcowej nocy kolegów, pamięć o ich bohaterstwie i poświęceniu podtrzymywana jest przez środowiska kombatanckie, lokalne samorządy i kolejne pokolenia mieszkańców Ziemi Koneckiej.

Po nabożeństwie poczty sztandarowe i wszyscy obecni udali się pod pomnik poświęcony partyzantom Ziemi Koneckiej, gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Hołd bohaterom oddali przedstawiciele powiatu koneckiego: członek zarządu, Dariusz Banasik, radny, Michał Cichocki, sekretarz powiatu, Zbigniew Sadorski, naczelnicy wydziałów: Marian Wikiera i Krzysztof Stachera, przedstawiciele samorządu gminnego: przewodniczący rady gminy, Piotr Słoka, wiceburmistrzowie: Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński oraz działacze organizacji kombatanckich i lokalnych struktur PiS.

Tradycyjnie już, na zakończenie pieśń partyzancką zaśpiewał - Andrzej Poterała. Takie uroczystości, przywołujące pamięć o bohaterach i wydarzeniach, które tworzyły niepodległość naszej Ojczyzny, są ważnym elementem budującym tożsamość narodową Polaków i tradycję lokalnych środowisk.

Rozbicie więzienia miało miejsce w nocy z 5 na 6 czerwca 1944 roku i odbiło się szerokim echem wśród walczących z hitlerowskim okupantem. Podczas rozbicia niemieckiego aresztu i uwolnienia około 70 osób zginęło czterech Polaków, dwóch zostało rannych. Zginęło 17 Niemców, a ośmiu zostało rannych.

Akcję zorganizowali żołnierze Armii Krajowej pod dowództwem legendarnego dziś Antoniego Hedy "Szarego", które wsławił się wieloma akcjami , między innymi największą akcją podziemia wolnościowego działającego po II wojnie światowej - rozbiciem więzienia Urzędu Bezpieczeństwa w Kielcach.

Rozbicie koneckiego więzienia to jedna z najgłośniejszych akcji w czasie II wojny światowej na Kielecczyźnie.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Końskich

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto