Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Końskich powstanie Muzeum Ziemi Koneckiej [ZDJĘCIA]

sem
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków Muzeum Regionalne PTTK w Końskich we współpracy z Oddziałową Komisją Opieki nad Zabytkami zorganizowało sesję muzealną. Podczas sesji dyskutowano o tym, w jaki sposób można uatrakcyjnić wizyty odwiedzających placówki muzealne, poruszono także kwestię utworzenia Muzeum Ziemi Koneckiej, które ma powstać w ciągu dwóch lat.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków został ustanowiony w celu popularyzowania idei ochrony obiektów zabytkowych ruchomych i nieruchomych, zarówno tych o znaczeniu międzynarodowym lub krajowym, jak i tych ważnych dla historii i tradycji lokalnych.

Z tej okazji Muzeum Regionalne PTTK w Końskich we współdziałaniu z Oddziałową Komisją Opieki nad Zabytkami zorganizowało sesję muzealną, którą otworzył prezes Oddziału PTTK w Końskich Wojciech Pasek, witając zebranych gości.

Dyrektor Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu, Maciej Chłopek wygłosił bogato ilustrowany slajdami i licznymi przykładami wykład o dziedzictwie techniki przemysłowej jako dziedzictwie kultury. Takim dziedzictwem jest właśnie zabytkowy zakład w Maleńcu, jako jedyny w Polsce prezentujący kompletny ciąg technologiczny z XIX wieku, możliwy do uruchamiania i prezentacji.

Aktualnie kierownictwo placówki kładzie duży nacisk na prezentacje dawnych technik i rozwiązań technologicznych oraz na interaktywny udział zwiedzających. Już obecnie podczas różnych imprez można było wykonywać niektóre prace, na przykład odlewać figurki metalowe. Projektowane Centrum Starych Technologii Metalurgicznych i Hydroenergetycznych w dużym stopniu nakierowane będzie na edukację dzieci i młodzieży. Będzie to edukacja poprzez aktywne działanie. - Te i inne działania są wyrazem nowych koncepcji muzealniczych, odejściem od dawnego biernego „oglądactwa” i jego względnie niskiej skuteczności. Muzeum jest i coraz bardziej staje się organizmem działającym i żywym, w którym ważna jest aktywność praktyczna zwiedzających -mówił Maciej Chłopek.

Z kolei Wojciech Pasek przedstawił dwa krótkie filmy instruktażowe zrealizowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obydwa w swojej treści dotyczyły problematyki żywotnej także w Końskich, ale i praktycznie w całej Polsce. Pierwszy z nich dotyczył problemu powszechnego przesłaniania obiektów w zabytkowych częściach miast wielkim natłokiem reklam i banerów. Bywa, że obejmują one tak duże powierzchnie, że utrudniony jest odbiór rzeczywistej formy i wyglądu obiektu, który sam w sobie prezentuje określone wartości.

Drugi film poświęcony był ochronie zieleni miejskiej, w szczególności drzew. Nie tylko upiększają one miasto, ale stanowią również istotny element biologiczny, w różnoraki sposób oddziałujący na dobrostan mieszkańców. Wskazywano na błędy w nasadzeniach drzew, błędy w ich pielęgnacji, albo jej brak. Jak się okazało, problemy zieleni miejskiej żywo obchodzą Konecczan, co uwidoczniło się w późniejszej dyskusji.

Powiat konecki posiada trzy zabytkowe, muzealne obiekty dawnej techniki, z tego w gminie Końskie znajdują się pozostałości zakładu metalurgicznego z pierwszej połowy XIX wieku w Sielpi, przejęte przez gminę w 2016 roku. Problemom ochrony i rozwoju tej placówki muzealnej poświęcone było wystąpienie burmistrza Miasta i Gminy Końskie, Krzysztofa Obratańskiego.

Od czasu przejęcia władze gminne dążą do nadania mu nowych treści funkcjonalnych. Choć w ośrodku wypoczynkowym w Sielpi przebywa 25 – 30 tysięcy osób rocznie, to dochód z biletów wstępu do Muzeum Techniki wynosił rocznie zaledwie 5 – 6 tysięcy złotych.

Z jednej strony to wynik niezbyt wielkich zainteresowań technicznych w społeczeństwie. Drugim powodem niedostatecznej popularności muzeum jest jego dotychczasowa formuła, polegająca na ustawieniu różnych maszyn, których innowacyjność, techniczną finezję, sposób pracy i przeznaczenie trudno zwiedzającym samodzielnie rozpoznać. Dążenie do nowego zagospodarowania przestrzeni muzealnej znalazło już wyraz w opracowanej dokumentacji technicznej.

Według planów forma ekspozycji zostanie unowocześniona, wzbogacona plastycznie i poglądowo. Jednocześnie przewidziane jest utworzenie punktu z materiałami edukacyjnymi i informacyjnymi, a nawet miejsca do odpoczynku i refleksji z kawą i innymi napojami.

Ponadto burmistrz Obratański poddał myśl utworzenia szlaku techniki na bazie muzeów w Sielpi, Maleńcu i w Starej Kuźnicy.
Ponadto przedstawił projekt i wizualizację przystosowania budynku byłej stolarni do funkcji Muzeum Ziemi Koneckiej w Końskich. Zadeklarował zakończenie prac i tworzenie ekspozycji muzealnej wspólnie z PTTK w ciągu dwóch lat, co przyjęto z dużym uznaniem i nadzieją, że oto po latach wizja odpowiedniego lokum dla muzeum zaczyna się realnie spełniać.

W dyskusji głos zabrali także prezes Oddziału PTTK w Żarnowie Włodzimierz Szafiński, Tadeusz Grajpel prowadzący unikatową Pracownię Badań i Edukacji Historycznej w Końskich, Stanisław Cisak z Komisji Opieki nad Zabytkami, Elżbieta Brodzińska z Koneckiego Stowarzyszenia imienia majora Henryka Dobrzańskiego pseudonim „Hubal”, z kolei Andrzej Buczek wypowiadał się o ochronie drzew w mieście i apelował o wnikliwe analizy przed podejmowaniem działań w tym zakresie.

Sesji towarzyszyła wystawa koneckich plakatów i obwieszczeń z okresu I wojny światowej ze zbiorów Muzeum Regionalnego PTTK oraz wystawa prac konkursowych dzieci z klas II-VI Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich na projekt znaczka pocztowego „Wielkanoc 2019”.

Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?

ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Wakacje polaków coraz bardziej egzotyczne

Źródło: vivi24

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto