Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Końskich nie zapomnieli o „Dziewczynach Wyklętych”. Był konkurs i podniosła akademia [ZDJECIA]

OPRAC.:
Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Starostwo Powiatowe w Końskich
W sobotę, 6 marca w koneckiej kolegiacie odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom powiatowego konkursu „Dziewczyny wyklęte”. W związku z pandemią zmagania konkursowe przebiegały w formule on-line. Na uwagę zasługuje duże zainteresowanie tą tematyką. Cieszy również fakt, że gronie ponad 100 uczestników zdecydowana większość, to osoby młode, ale nie tylko z terenu naszego powiatu. Tradycyjnie już, w konkursie wzięli udział także przedstawiciele rosyjskiej Polonii.

Ceremonię wręczenia nagród przybyłym laureatom poprzedziła uroczysta liturgia, którą poprowadził proboszcz parafii Św. Mikołaja w Końskich ksiądz Andrzej Zapart. W homilii skierowanej do zgromadzonych, ks. kanonik koneckiej kolegiaty przypomniał trudne losy żołnierzy antykomunistycznego podziemia i hasło, które im przyświecało - „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Jak powiedział Marian Wikiera - naczelnik Wydziału Promocji i Kultury, kobiety choć wykazywały się niezwykłą odwagą, to często pozostawały niedocenione.

Kobiety, dziewczyny, wojowniczki w czasie wojny walczyły w cieniu mężczyzn. Dziś wspominamy te, które przeciwstawiły się hitlerowskiemu okupantowi w czasie II wojny światowej i komunistycznemu terrorowi tuż po niej” – mówił Marian Wikiera, przywołując postacie: Elżbiety Zawadzkiej „Zo”, Stefanii Firkowskiej „Feluś”, Józefy Życińskiej „Zośki”, Danuty Siedzikówny „Inki”, Marii Szelągowskiej Emilii Izdebskiej Malessy i Krystyny Skarbek.

mówi Marian Wikiera.

Przypomnijmy, że każdej z wymienionych bohaterek poświęcona była jedna z siedmiu odsłon konkursu. W rywalizacji na poziomie etapowym czterokrotnie triumfował Mariusz Szczygieł, dwukrotnie Martyna Mrozik oraz jednokrotnie - Monika Centkowska (wspólnie z wymienionym wcześniej Mariuszem szczygłem w V etapie) i Lucyna Milczuszek.

Wręczaniu nagród przez starostę koneckiego, Grzegorza Pieca i członka zarządu powiatu, Dariusza Banasika, towarzyszyła część artystyczna, prezentująca bohaterki konkursu, przygotowana przez uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Stąporkowie, pod dyrekcją Hanny Rzepki. Przygotowana prezentacja stworzyła swoisty „most pokoleniowy”, między tymi trudnymi czasami powojennymi, a współczesnością.

Pierwsze miejsce w konkursie z maksymalną ilością 35 punktów przypadło Nikoli Stokłos z Mościsk Dużych, uczennicy II LO w Końskich. Laureatką drugiego miejsca została Natalia Boruń ze Stąporkowa. Trzecie miejsce przypadło Kamilowi Jakubowskiemu z Końskich, a wyróżnienia otrzymały zdobywając 34 punkty: Małgorzata Łyczek, Magda Wrzeszcz, Dominika Zielińska, Martyna Bielecka, Wiktoria Waszczyk oraz Aleksandra Werens. Komisja postanowiła też wręczyć wyróżnienie specjalne za udział w konkursie Aleksejowi i Swietłanie Miłowanow, przedstawicielom krasnodarskiej Polonii.

Zachwyt wszystkich obecnych wzbudziły wzruszające pieśni patriotyczne w wykonaniu Alicji Woldańskiej.

Na zakończenie, Starosta Konecki Grzegorz Piec podziękował wszystkim uczestnikom, za tak żywe zainteresowanie oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie konkursu. Ceremonia wręczenia nagród kończy bowiem tydzień pamięci poświęcony żołnierzom niezłomnym, rozpoczęty w poprzednią sobotę Marszem Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na konskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto