VIII Międzynarodowy Turniej Szachowy "Równych szans"

UM Siedlce
Marcin Myć z Siedlec i Valentina Anokhina z Brześcia na Białorusi zwyciężyli w VIII Międzynarodowym Turnieju Szachowym "Równych szans", który został rozegrany w dniach 9 - 10 października w ramach obchodów Dnia Papieskiego. Turniej objęli honorowym patronatem Biskup Siedlecki dr hab. Zbigniew Kiernikowski oraz Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski. O zwycięstwo ubiegało się 83 szachistów z Polski i Białorusi.

W rywalizacji na dystansie 11 rund zwyciężył mistrz Marcin Myć z Siedlec, który zdobył 9,5 pkt z 11 partii. Drugie miejsce zajął faworyt turnieju - mistrz międzynarodowy Krystian Kuźmicz z Nadnarwianki Pułtusk, a trzecie Kamil Plichta z UKS MDK Otwock, obaj uzyskali także po 9,5 pkt. O kolejności pierwszych trzech miejsc zadecydowała dodatkowa punktacja. Kolejne miejsca zajęli: 4. Piotr Gasik - Polonia Warszawa - 8 pkt., 5. Bogdan Rychlik z Węgrowa - także 8 pkt. a 6. Piotr Turowski z Radzynia Podlaskiego - z 7,5 pkt.

Klasyfikację kobiet wygrała Białorusinka z Brześcia - mistrzyni FIDE - Valentina Anokhina, uzyskując 6,5 pkt. Drugie miejsce zajęła także Białorusinka Svetlana Anokhina, a trzecie Jadwiga Gasik - reprezentująca Elektryczność Warszawa. Także w przypadku pań o kolejności na podium zadecydowała dodatkowa punktacja.

Klasyfikację uczniów szkół ponadgimnazjalnych wygrali: Konrad Szczygieł z Krynki - uczeń I LO w Łukowie - zdobywając 7 pkt, przed Markiem Szymańskim z Sarnak oraz Tomaszem Sikorskim ze Stoku Lackiego, którzy uzyskali po 6,5 pkt. Wśród dziewcząt najlepsza okazała się Agata Flazińska z Sokołowa Podlaskiego, która uzyskała 6 pkt. Wśród gimnazjalistów zwyciężył Piotr Puszkarski z Białej Podlaskiej, przed Mateuszem Siwkiem z Radzynia Podlaskiego - obaj po 7,5 pkt. Trzeci był Michał Konarzewski z Siedlec z 6,5 pkt. Wśród dziewcząt najlepsza była Kamila Bankiewicz ze Stanisławowa.

Klasyfikację starszych uczniów szkół podstawowych z klas IV - VI wygrali Białorusini - bracia Mirosław i Michał Adamczyk zdobywając odpowiednio 6,5 i 6 pkt. Trzecie miejsce zajął Siedlczanin Krystian Kobryń ze Szkoły Podstawowej Nr 11, który zdobył 6 pkt. Wśród dziewcząt najlepsza okazała się Katia Dubowskaja z Brześcia z 5,5 pkt. Tę samą liczbę punktów zdobyła Dominika Węgrzyniak z Międzyrzeca Podlaskiego, która o pół punktu wyprzedziła siostrę Igę. Wśród najmłodszych uczniów klas I - III szkół podstawowych zwyciężył Paweł Węgrzyniak z Międzyrzeca Podlaskiego, uzyskując 5,5 pkt. Drugie miejsce przypadło Maciejowi Bartosiakowi z Sokołowa Podlaskiego, a trzecie Filipowi Piskorskiemu z Siedlec. Obaj uzyskali po 5 pkt. Klasyfikację dziewczynek wygrała Julia Litwiniec z Radzynia Podlaskiego - 4 pkt przed Pauliną Balą z Węgrowa - 2,5 pkt.

Oficjalne zakończenie turnieju poprzedził wspaniały montaż słowno - muzyczny "Odwaga Świętości" poświęcony Janowi Pawłowi II - w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 6.

Nagrody zwycięzcom wręczali Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski, zastępca dyrektora Wydziału Nauczania ks. dr Marek Skwierczyński, Zastępca Prezydenta Miasta Siedlce Jarosław Głowacki, a także sponsorzy, a wśród nich: sponsor strategiczny turnieju Zenon Chodowiec reprezentujący firmę "Chodrom Systemy Informatyczne" oraz fundator drugiej nagrody Antoni Raczyński reprezentujący Towarzystwo Wiedzy Powszechnej Oddział w Siedlcach. Dzięki sponsorom nagrody w tegorocznym turnieju były wyjątkowo okazałe (m.in. laptop, netbook, rower). Dwie nagrody formie pucharów miały też wyjątkowo symboliczny charakter. Otrzymali je najstarszy zawodnik turnieju Pan Bogdan Ejchler (rocznik 1931) oraz najlepszy uczestnik z zagranicy Pani Valentina Anokhina z Brześcia. Zadbała o to Rada Oddziału NSZZ Solidarność w Siedlcach, a puchary wręczyli przewodniczący Sylwester Czyżyk oraz Iga Kornacka Barczak.

Jak podkreślił na zakończeniu turnieju Pan Prezydent Wojciech Kudelski organizacja turnieju szachowego w ramach obchodów Dnia Papieskiego to bardzo dobry pomysł. Łączy bowiem grę w szachy z wychowaniem młodych ludzi, o co tak mocno troszczył się Ojciec Święty Jan Paweł II. Gratulując wszystkim nagrodzonym, sponsorom i organizatorom turnieju Pan Prezydent wyraził nadzieję, że turniej już na stałe wpisał się w kalendarz imprez w Siedlcach.

Organizatorzy: Zespół Szkół Nr 2, Rada Rodziców Publicznego Gimnazjum nr 6 im. Stanisława Brzóski, Wydział Edukacji Urzędu Miasta Siedlce oraz Klub Szachowy Skoczek Siedlce zadbali niemal o każdy element organizacyjny. Na uwagę zasługuje prezentacja na ekranie dla kibiców partii rozgrywanej na pierwszej szachownicy, jednakowe szachownice i zegary oraz publikacja wyników turnieju na stronie internetowej.