Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczególne świętowanie Konstytucji 3-go Maja w Końskich. Razem byli przedstawiciele miasta i powiatu

oprac. ADA
Wspólne świętowanie przedstawicieli miasta i gminy Końskie oraz powiatu koneckiego miało szczególny wymiar. W parku przed urzędem zebrało się jedynie około 40 osób. Inni mogli za pomocą internetu oglądać uroczystość z okazji 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja na żywo.

Pierwszy raz od lat, a wszyscy mają nadzieję, że ostatni, uroczystości związane z kolejną rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja, miały charakter skromny, wręcz ascetyczny. W związku z pandemią władze miasta nie zapraszały do parku mieszkańców, lecz przed ekrany komputerów, gdzie odbywała się relacja na żywo.

W parku przed południem spotkali się, wszyscy osłonięci maseczkami, między innymi gospodarze miasta burmistrz Krzysztof Obratański i jego zastępcy Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński, radni z przewodniczącym Rady Miasta Piotrem Słoką na czele, a także władze powiatu ze starostą Grzegorzem Piecem, wicestarostą Wiesławem Skowronem, członkiem zarządu Jarosławem Staciwą, radnymi. Byli też komendant powiatowy policji inspektor Waldemar Cisowski i pełniący obowiązki powiatowego komendanta Państwowej Straży Pożarnej kapitan Ryszard Stańczak, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z prezesem Andrzejem Kosmą, dyrektor Miejsko – Gminnego Domu Kultury Piotr Salata, przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej 2026 Końskie i garstka innych mieszkańców miasta. Gościem szczególnym był wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Wszystkich powitał wiceburmistrz Krzysztof Jasiński.

Potem przy dźwiękach hymnu narodowego burmistrz Krzysztof Obratański i przewodniczący Rady Miasta Piotr Słoka wciągnęli polską flagę na maszt.

Burmistrz Krzysztof Obratański w swym wystąpieniu mówił o tym, że Końskie to miejsce szczególne, bo to tutaj w budynkach pałacowych decydowały się losy przyszłej naszej części Europy i tworzenie przyszłej Rzeczypospolitej. Tu także powstawały zarysy przyszłej Konstytucji 3 Maja, która miała przejść do historii jako jeden z najświatlejszych dokumentów mających wprowadzić nasz kra na tory nowoczesnego życia państwowego. To z Końskich, kontynuował burmistrz, wyjechał na Sejm Wielki i uchwalanie Konstytucji 3 Maja Stanisław Małachowski. - Nie odwołujemy się do dramatycznych walk, do klęsk, do pamięci poległych lecz do owocu światłej myśli państwowej, która miała zreformować państwo i uczynić go silnym i wielkim – dodał szef gminy.

W podobnym tonie wypowiadał się gość uroczystości wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. W wystąpieniu zwrócił uwagę, że Końskie to miasto szczególnie w naszym regionie związane z Konstytucją 3 maja przez Marszałka Sejmu Czteroletniego Stanisława Małachowskiego, który stąd wyjechał na obrady, też stąd, po upadku Konstytucji udał się na emigrację. - Święto Konstytucji jest okazją do podkreślania patriotyzmu i poczucia odpowiedzialności za Ojczyznę. W tym roku Święto to ma szczególny wymiar. Pandemia sprawia, że te wartości trzeba zredefiniować. Dziś patriotyzm to także dbanie o zdrowie własne i innych. Patriotyzm to też, szczególnie teraz i w najbliższych miesiącach dbanie o odbudowę gospodarki chociażby poprzez kupowanie polskich produktów. Odpowiedzialność za Ojczyznę to przestrzeganie zasad bezpieczeństwa - mówił minister.

Po wystąpieniach wiceburmistrz Krzysztof Jasiński zaprosił przybyłych do kolegiaty świętego Mikołaja, gdzie ksiądz dziekan Andrzej Zapart odprawił mszę świętą w intencji Ojczyzny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto