Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecin protestuje przeciwko wycofaniu "Pana Tadeusza" z listy lektur

Redakcja MM
Redakcja MM
Bartłomiej Ilcewicz z Klubu Myśli Swobodnej.
Bartłomiej Ilcewicz z Klubu Myśli Swobodnej. Tomasz Gontarz
Dziś protest przed ponikiem Adama Mickiewicza w parku Żeromskiego. - Naszą akcją chcemy zwrócić uwagę na błędną i karygodną, wg nas, decyzję Ministerstwa Edukacji Narodowej - mówi Bartłomiej Ilcewicz z Klubu Myśli Swobodnej.

- "Pan Tadeusz" został usunięty z kanonu lektur gimnazjalnych, ale dalej jest omawiany na lekcjach języka polskiego w liceum. To nie wystarczy? Może gimnazjaliści są po prostu za młodzi na czytanie "Pana Tadeusza"? - Owszem, jest omawiany na lekcjach języka polskiego w liceum, ale we fragmentach lub wcale, w zależności czy nauczyciel "zdąży" omówić tę lekturę. Myślę, że jest to nie wystarczające. Warto zwrócić jednak przy tym uwagę, że nie wszyscy uczniowie, którzy kończą gimnazjum wybierają jako dalszą drogę swojej edukacji liceum. Nie uważam, by gimnazjaliści byli za młodzi na czytanie "Pana Tadeusza", skoro ich rodzice, wujkowie i ciocie czytali "Pana Tadeusza" w dawnej podstawówce.

- Co zamierzacie osiągnąć swoją akcją? - Naszą akcją chcemy zwrócić uwagę na błędną i karygodną, wg nas, decyzję Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jednocześnie chcemy zachęcić mieszkańców Szczecina do obywatelskiej aktywności, włączenia się w działalność społeczną, na zasadzie: pilnuj polskich spraw.

- Planujecie coś jeszcze, poza samym czytaniem "Pana Tadeusza"? Zamierzacie złożyć jakąś petycję do kuratorium? - Dziś, w Dniu Edukacji Narodowej, zamierzamy tylko czytać "Pana Tadeusza". Nie zamierzamy składać petycji do kuratorium oświaty. Chcemy naszą akcję przeprowadzać cyklicznie, włączając się jednocześnie w oddolne działania w podobnym duchu, jakie są organizowane w wielu miastach Polski, m.in. Krakowie, Lublinie, czy Warszawie.

- "Poloniści w liceach narzekają zaś, że przez okrojoną liczbę lekcji, uczniowie czytają jedynie fragmenty utworów z klasyki polskiej, w tym "Pana Tadeusza". Podobnie rzecz się ma z utworami Sienkiewicza i Słowackiego" - czytamy na stronie waszego wydarzenia. Ile konkretnie takich głosów sprzeciwu usłyszeliście już od szczecińskich czy zachodniopomorskich nauczycieli? Rodzice też protestują? - Mieliśmy już kilka głosów od nauczycieli w tej sprawie, także tych, którzy już ze względu na wiek nie uczą w szkole. Dostaliśmy także sygnały od rodziców, którzy nie wyobrażają sobie, by zabrakło "Pana Tadeusza" w gimnazjum.

Dziś powalczą o lekturę

Organizowana przez Klub Myśli Swobodnej akcja pod hasłem "Pan Tadeusz protestuje" - publiczne czytanie dzieła Adama Mickiewicza - odbędzie się dziś o godz. 17 przed pomnikiem wieszcza, w parku Żeromskiego.
To jest protest przeciw wycofaniu tej pozycji z kanonu obowiązkowych lektur gimnazjalnych. Organizatorzy zapraszają chętnych.

Rozmawiał Maciej Pieczyński


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto