Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się generalny remont zespołu pałacowo-parkowego w Końskich. Zobacz, co zostanie zrobione

Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Zespół pałacowo-parkowy w Końskich w końcu idzie do generalnego remontu. Już wkrótce pałac, które zamieszkiwały słynne rody Małachowskich i Tarnowskich stanie się prawdziwą perełką i wizytówką stolicy naszego powiatu.

Teraz mieści się w nim między innymi Urząd Gminy Końskie, Urząd Stanu Cywilnego i część wydziałów Urzędu Miasta i Gminy. I choć gmina jest właścicielem obiektu od 2010 roku, to dopiero teraz uda się kompleksowo wyremontować zachodnie i wschodnie skrzydło pałacu.

Hołd dla przodków za ponad 11 milionów złotych
- Termomodernizacja zespołu pałacowego to z jednej strony hołd złożony naszym przodkom, którzy doprowadzili do budowy zespołu, z którego możemy być dumni, który jest wizytówką miasta i który w przyszłości mam nadzieję taką będzie - mówi Krzysztof Obratański, podczas podpisywania umowy z firmą, która będzie realizowała remont.
Inwestycja, które koszt oszacowany jest na prawie 11,5 miliona złotych będzie możliwa dzięki częściowemu dofinansowaniu, które udało się uzyskać od władz województwa świętokrzyskiego.

Remont generalny
Jej zakres zaś będzie kompleksowy. - W skrzydle zachodnim oraz pawilonie północno-zachodnim kapitalny remont obejmie wymianę konstrukcji dachu wraz z pokryciem, wykonanie izolacji termicznych ścian zewnętrznych, podłóg, stropów, wykonanie iniekcji ścian i ich odgrzybienie, renowację detali architektonicznych, remont tynków zewnętrznych i wewnętrznych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie nowych instalacji wewnętrznych elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, hydrantowej, wentylacyjnej, centralnego ogrzewania, strukturalnej oraz teletechnicznych. Zaś w skrzydle wschodnim oraz pawilonie północno-wschodnim remont i przebudowa polegać będą na wykonaniu izolacji termicznej dachu i poddasza, częściowej wymianie stolarki okiennej i drzwi zewnętrznych, remoncie tynków zewnętrznych i wewnętrznych, wykonaniu iniekcji ścian, przebudowie instalacji wewnętrznych elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, hydrantowej, wentylacyjnej, klimatyzacji, centralnego ogrzewania, strukturalnej, teletechnicznych oraz wymianie opraw oświetleniowych na oprawy typu LED - wymienia Marcin Zieliński, zastępca burmistrza Końskich.
Dodaje on, że w ramach tej samej umowy na dofinansowanie gmina Końskie przeprowadziła już w ostatnim czasie dwie inne inwestycje termomodernizacyjne. Pierwszy to remont Placówek Oświatowych w Nieświniu, gdzie wymienione została cała elewacja, okna, ale również cała instalacja grzewcza oraz elektryczna. Podobnie było w przypadku Wiejskiego Domu Kultury w Kornicy, gdzie dodatkowo zamontowano instalację fotowoltaiczną i oświetlenie ledowe. Obie inwestycje zakończyły się w ubiegłym roku.

Konieczne przeprowadzki
Remont zespołu pałacowo-parkowego, rozpocznie się w ciągu najbliższych dni i ma zakończyć się w sierpniu przyszłego roku. - Termomodernizacja będzie przebiegała etapami. W tym czasie takie placówki, jak Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna czy Urząd Stanu Cywilnego na pewno będą musiały się czasowo przenieść do innych lokalizacji - informuje Marcin Zieliński.

Historia pałacu
Budowę zespołu pałacowo-parkowego zapoczątkował Kanclerz Wielki Koronny Jan Małachowski – dawny właściciel Końskich i dóbr o nazwie „Końskie Wielkie” w 1748 roku. Planował, że powstanie okazały pałac, którego główny korpus miał łączyć dwa boczne skrzydła, zakończone pawilonami. Od głównego budynku miały rozchodzić się długie, otwarte galerie z tarasami w górnej kondygnacji, zakończone altanami. Jednak zakrojone na dużą skalę plany kanclerza nie zostały w całości zrealizowane. Z samego pałacu wybudowano jedynie skrzydła i pawilony. W 1870 roku zespół przeszedł na własność rodu Tarnowskich, która w nim zamieszkała. W okresie II wojny światowej pałac zajęli Niemcy. Po wojnie, ówczesne władze zadecydowały o wybudowaniu na terenie zespołu pałacowo-parkowego obiektów użyteczności publicznej: powstały szkoła, przedszkole, a od strony północnej część parku przeznaczono na osiedle i ulicę.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto