Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekordowa kwesta w Końskich. Zobacz co będzie zrobione (ZDJĘCIA)

Mateusz Dudek
Świetnym wynikiem zakończyła się tegoroczna kwesta na cmentarzu w Końskich organizowana przez konecki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego. Wolontariuszom udało się zebrać do puszek 16 481,95 złotych.

Zbiórkę po raz trzeci organizowali członkowie Muzeum Regionalnego oraz Komisji Opieki nad Zabytkami przy koneckim Oddziale PTTK. Blisko czterdziestu wolontariuszy kwestowało 1 oraz 2 listopada na cmentarzu parafialnym. Za zebrane w tym roku pieniądze organizatorzy zamierzają wyremontować między innymi zespół trzech nagrobków sióstr Lipowskich zmarłych w 1912 roku, nagrobku Stanisława Piątkowskiego – powstańca styczniowego oraz znajdującej się na elewacji kościoła pod wezwaniem świętej Anny tablicy epitafjinej Jana Siestrzyńskiego – pierwszego polskiego litografa.

Odwiedzający w tym roku cmentarz po raz kolejny okazali się bardzo hojni co znów pozwoliło pobić dotychczasowy rekord wynoszący po ubiegłorocznej kweście blisko 12 tysięcy złotych. Radości z osiągniętego wyniku nie kryje Wojciech Pasek, prezes koneckiego oddziału PTTK.

- Dwa lata temu podjęliśmy się po raz pierwszy organizacji kwesty w Końskich. Była to dla nas wówczas wielka niewiadoma, ponieważ nie wiedzieliśmy jak zareagują na naszą inicjatywę mieszkańcy miasta. Ci jednak zdecydowali się nam zaufać i każda kolejna kwesta to rekordowy wyniki. Za zebrane dotychczas środki udało nam się odnowić kilka nagrobków, które teraz wyróżniają się swoim wyglądem – przyznał organizator kwesty. – Tegoroczny wyniki cieszy nas szczególnie, dlatego chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy zechcieli wesprzeć zbiórkę. Za zebrane pieniądze być może uda nam się wyremontować więcej nagrobków niż to było wcześniej planowane.

Ze środków zebranych w ubiegłym roku organizatorom kwesty udało się wyremontować między innymi pomnik Natalii Królikowskiej, sześcioletniej dziewczynki zmarłej w 1892 roku, nagrobek hrabiego Jana Wielhorskiego zmarłego w 1884 roku i nagrobek Walerii Studzińskiej Jehryng, pierwszej w Końskich siostry niepokalanki, zmarłej w 1895 roku.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania

ZOBACZ TAKŻE: FLESZ 12 LISTOPADA WOLNE

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto