Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parkiem miejskim w Końskich zawładnęły gospodynie. Były piękne stroje i stoiska oraz mnóstwo przepysznego jedzenia [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Dom Kultury w Końskich/Starostwo Powiatowe w Końskich
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się Pierwszy Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Końskie, który odbył się w niedzielę w parku miejskim w Końskich. Gospodynie oraz mieszkańcy mogli zasmakować lokalnych specjałów i dowiedzieć się o dawnych przepisach, gwarantujących smaczne potrawy.

W niedziel, 2 sierpnia na terenie parku miejskiego w Końskich odbył się Pierwszy Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Końskie. - Ta nowa inicjatywa jest kilkuetapowa i ma na celu zintegrowanie środowisk Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Końskie - mówi Piotr Salata, dyrektor miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich. W pierwszym etapie udział wzięło 11 kół gospodyń wiejskich z Gatnik, Proćwina, Piły - Szabelni, Nieświnia, Rogowa, Nałęczowa, Dziebałtowa, Kornicy, Sworzyc, Przybyszów, Modliszewic oraz jedno stowarzyszenie – Stowarzyszenie Przyjaciół Wiejskich Tradycji z Bedlna.
Wszystkie panie i ich goście dosłownie zawładnęły koneckim parkiem miejskim. Przygotowały piękny stoiska, barwne stroje, a dla smakoszy pyszny poczęstunek. Nie zabrakło również znakomitej atmosfery.

Jednak najważniejszym punktem tej wspaniałej zabawy, były kwiaty i zioła, bo taki był zamysł organizatorów. Gospodynie z poszczególnych kół musiały przygotować "Najpiękniejszy bukiet z ziół i kwiatów", czyli tak zwane „Ziele z ziół " jako tradycyjny bukiet na Święto Matki Boskiej Zielnej, które w tradycji chrześcijańskiej ma miejsce 15 sierpnia. Były one oceniane w trzech kategoriach: mały (do ręki), średni (leżący) oraz duży (stojący). Wszystkie oraz Koła w sposób profesjonalny przygotowały się do tego zadania, a ich pracę weryfikowało jury w składzie: Kamil Dobrowolska, Paweł Stasiński z koneckiego Domu Kultury oraz Alicja Trukszyn, etnolog i regionalistka z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

W trakcie trwania przeglądu w centralnym miejscu odbywała się część artystyczna nawiązująca również do tradycji i regionu. Artyści z koneckiego Domu Kultury zaprezentowali wspaniały program artystyczny gdzie był śpiew, taniec i zapomniany już język naszej regionalnej gwary. Część artystyczną przygotowała Anna Wiaderna, która również poprowadziła tę imprezę wraz z młodzieżą Julią Wąsik i Kamilem Cholewą. Głównymi solistami utworów muzycznych byli: Alicja Woldańska i Olaf Młodziński. Ponadto wystąpiła konecka młodzież: Filip Cieślik, Mikołaj Radek, Bartek Sota, Kuba Zbróg oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku: Teresa Dunajska, Barbara Zenka, Jola Sykuła Barbara Stefańczyk, Ewa Podżerek, Irena Maślak, Grzegorz Maślak i Henryk Kosierkiewicz. Aranżację muzyczną przygotowali Jan Bukład i Roman Cieślak instruktor muzyczny z koneckiego Domu Kultury.

Już niebawem Koła Gospodyń Wiejskich będą rywalizowały ze sobą w II Etapie Przeglądu, w którym to muszą przygotować regionalną potrawę oraz zaprezentować krótki program artystyczny. Natomiast podsumowanie i uroczyste zakończenie wraz z nagrodami odbędzie się w październiku.

Wśród licznie przybyłych mieszkańców naszego miasta, a także z terenu gminy znaleźli się również organizatorzy: burmistrz Końskich, Krzysztof Obratański wraz z zastępcami Krzysztofem Jasińskim i Marcinem Zielińskim. Obecni byli również przedstawiciele władz powiatu koneckiego: starosta Grzegorz Piec, oraz wiceprzewodniczący rady powiatu Łukasz Kubka.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto