Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostatnie dni prac przy ekshumacjach w centrum Końskich

Marzena Kądziela
Prace ziemne trwają na skwerku przed kolegiatą św. Mikołaja od poprzedniego tygodnia. Wygrzebano już szczątki blisko stu osób.
Prace ziemne trwają na skwerku przed kolegiatą św. Mikołaja od poprzedniego tygodnia. Wygrzebano już szczątki blisko stu osób. Marzena Kądziela
W centrum Końskich trwają intensywne prace przy ekshumacjach szczątków ciał niemieckich żołnierzy, których ciała spoczywały w tym miejscu od czasów II wojny światowej,

Zobacz też: Najpierw atak chemiczny, teraz naloty. Nagranie z bombardowania syryjskiego miasta Chan Szajchun

(Dostawca: x-news)
Przypomnijmy, że od zeszłego tygodnia skwerek przed kolegiatą świętego Mikołaja w Końskich otoczony jest wysokim parkanem. Za tym parkanem intensywnie pracuje ekipa Fundacji Polsko – Niemieckie Pojednanie „Pamięć”.

Ich zadaniem jest ekshumacja szczątków ciał około 130 niemieckich żołnierzy i pracowników administracji, którzy zginęli w czasie II wojny światowej w Końskich i okolicach. Na centralnym miejscu Końskich byli grzebani od połowy września 1939 roku do stycznia 1945 roku. Po wojnie cmentarz uległ zniszczeniu. W latach 60. XX wieku władze miasta przez teren pochówku Niemców poprowadzili ciepłociąg niszcząc wiele grobów. Później o wojennym cmentarzu pamiętali jedynie najstarsi mieszkańcy miasta.

Likwidacja zapomnianego cmentarzyska i przeniesienie szczątków zmarłych na cmentarz żołnierzy niemieckich w Siemianowicach Śląskich była koniecznością, wkrótce bowiem centrum Końskich ma przejść generalną przebudowę. Jej celem jest przywrócenie dawnej, przedwojennej funkcji rynku. Zniknie zbudowana przez Niemców w czasie II wojny światowej, w zachodniej części rynku pojawi się płyta, na której będzie można organizować miejskie spotkania, kiermasze, festyny. – Rewitalizacja może rozpocząć się dopiero pod koniec roku – informuje wiceburmistrz Marcin Zieliński. – Wynika to z faktu, iż naszą inwestycję zgłosiliśmy do konkursu, dzięki któremu możemy uzyskać spore dofinansowanie. Warto więc poczekać z inwestycją kilka miesięcy.

Na razie jednak ekipa fundacji, w której znajdują się między innych archeolodzy i saperzy, przekopują teren przed kolegiatą, który w czasie II wojny światowej podzielony był na cztery kwatery cmentarne. Wyciągane są nie tylko kości zmarłych i fragmenty ich odzieży. – Ciekawostką jest szklana, przezroczysta butelka wódki ze srebrnym korkiem – kieliszkiem, z którym pochowano jednego ze zmarłych – informuje Dariusz Marciniak z fundacji. – Mamy identyfikatory wojskowe i inne drobniejsze przedmioty. Posługujemy się w poszukiwaniach bardzo dokładnymi dokumentami powstałymi w czasie II wojny światowej. Wiemy dzięki nim kto, kiedy, w jakim wieku zmarł i w której kwaterze jest pochowany. Dzięki temu prace przebiegają bardzo sprawnie. W przyszłym tygodniu powinniśmy je zakończyć i przywrócić skwerek do użytku mieszkańców Końskich.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto