Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy szkodnik w naszych ogrodach. Ćmy z Japonii niszczą cenne krzewy [WIDEO, zdjęcia]

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Andrzej Staśkowiak
W naszym regionie pojawił się nowy szkodnik. Piękna ćma rodem z Japonii to utrapienie ogrodników. W krótkim czasie zabija nawet kilkudziesięcioletnie krzewy ozdobne.

Ćma bukszpanowa to piękny owad, dorosły osobnik ma około 4 centymetrów rozpiętości skrzydeł. Jej ojczyzną jest Japonia, ale jakieś 10 lat temu pojawiła się w Europie. Od trzech lat spotyka się ją w Polsce. To gatunek inwazyjny, który bardzo szybko się rozprzestrzenia. Ćmy bukszpanowe są już w regionie świętokrzyskim. Zaobserwował je w Skarżysku - Kamiennej Andrzej Staśkowiak, znany przyrodnik, specjalista w badaniu motyli.

- Ten gatunek żeruje na krzewach bukszpanu. Niestety, w krótkim czasie potrafi zniszczyć nawet dużą roślinę i to bezpowrotnie. Atakuje podstępnie, od wewnątrz krzewu. Larwy zjadają liście. Przez dłuższy czas nie widać nic niepokojącego, bo na zewnątrz roślina jest zielona, jak zwykle. Zanim się zorientujemy, z bukszpanu zostaje tylko "wydmuszka", potem krzew usycha - opowiada przyrodnik.

Strata jest tym większa, że bukszpany rosną bardzo wolno.

Jak sobie radzić z nowym szkodnikiem?
- Warto rozchylić gałązki i przejrzeć krzew. Jeśli zauważymy larwy czy kokony, można je po prostu wyzbierać. Dostępne są też opryski specjalnym rodzajem bakterii, oraz środki chemiczne na bazie pyretroidów. Te ostatnie są wchłaniane przez roślinę i zabijają owady. Niestety, nie tylko ćmy bukszpanowe. Można też kupić pułapki feromonowe, które wabią dorosłe samce - radzi Andrzej Staśkowiak.

Niestety, jako nowy u nas gatunek, ćma bukszpanowa nie ma naturalnych wrogów. - Bukszpan jest rośliną trującą, zawiera alkaloidy. Zjadając liście, larwy motyla gromadzą toksyny w organizmie. Pozostają one także w ciałach dorosłych osobników. Im nie szkodzą, ale na zwierzęta żywiące się owadami już działają. Czytałem o przypadku zatrucia kota, który upolował i zjadł ćmę bukszpanową - mówi przyrodnik.

Prawdopodobnie za jakiś czas natura poradzi sobie z inwazją nowego gatunku. Tak było w przypadku przybyłego do nas z Bałkanów szrotówka kasztanowcowiaczka, który masowo niszczył drzewa kasztanowców. Po pewnym czasie pojawiły się pasożyty tego owada, a jeden z gatunków nadrzewka, z rodziny pasikoników, wyspecjalizował się w pożeraniu larw szrotówka, ograniczając jego liczebność. W pierwszej fazie inwazji ćma bukszpanowa jest jeszcze "bezkarna".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy szkodnik w naszych ogrodach. Ćmy z Japonii niszczą cenne krzewy [WIDEO, zdjęcia] - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto