MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze utwory patriotyczne wybrzmiały w Dniu Flagi RP w Rzeszowie. Relacja z Podkarpackiego Festiwalu Patriotycznego

Patrycja Reszko
Patrycja Reszko
W Rzeszowie 2 maja, w Dzień Flagi RP odbył się w rzeszowskiej Fosie Podkarpacki Festiwal Patriotyczny im. mjr. Adama Kowalskiego 2024. Wystąpiło wielu artystów, wykonując najpiękniejsze utwory patriotyczne.

Gwiazdy festiwalu

Wydarzenie zorganizował Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Główną atrakcją wydarzenia był koncert "Niepodległej" w wykonaniu Izabeli Szafrańskiej i jej zespołu, z gościnnym udziałem Marcina Sójki. Wokaliści, którzy są laureatami programu The Voice of Poland zaprezentowali najpiękniejsze patriotyczne pieśni. Podczas koncertu wiersze mjr. Adama Kowalskiego, recytował Mateusz Witczuk z WDK w Rzeszowie, który poprowadził festiwal razem z Katarzyną Bembenek.

Ponadto wystąpili:

  • Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa
  • soliści - uczniowie Dominika Kindrat Vocal Studio
  • Robert Uchwat
  • soliści oraz grupy artystyczne z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, pod kierunkiem Anny Czenczek
  • Dziewczęca Orkiestra Szałamaistek i Mażoretki Incanto

Imprezie towarzyszyły stoiska militarne i historyczne oraz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, który aktywnie uczestniczy w obchodach świąt patriotycznych, rozpowszechniając wiedzę na temat najważniejszych wydarzeń ze współczesnej historii Polski. Na stoisku przygotowano atrakcje dla dzieci, gry i kolorowanki o tematyce historycznej.

Odział IPN w Rzeszowie jest współorganizatorem Nocy Muzeów w Rzeszowie z 18 na 19 maja. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać rzeszowskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych. Przygotowujemy się również do upamiętnienia bitwy pod Monte Casino - zdradził plany IPN w Rzeszowie Karol Czechowicz, pracownik Biura Edukacji Narodowej.

Na końcu zaprezentowano fragmenty komiksu o rodzinie Ulmów, pomysł na upamiętnienie błogosławionej rodziny, która swoim, skierowany do najmłodszych.

Temat jest trudny, a formą komiksu chcemy zainteresować dzieci i młodzież. Altruizm rodziny Ulmów jest tożsamy jest z postawami patriotycznymi. Nie walczyli z karabinem w ręku, ale poświęcili się dla innych ludzi, narażając swoje życie, a w końcu tracąc je. Ponadto działali społecznie, krzewiąc w swoim środowisku edukację i kulturę - mówi Jakub Izdebski, zastępca dyrektora WDK w Rzeszowie.

Na finał festiwalu przybył Damian Drąg, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, który przywiózł z Warszawy specjalną flagę Polski od Prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Flaga zawiśnie na budynku Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz. Prezydent Andrzej Duda gościł dzisiaj w Pałacu Prezydenckim przedstawicieli instytucji kultury z całego kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto