Mleczarstwo branżą przyszłości - Polmlek inwestuje

Materiał informacyjny POLMLEK

Konsolidacja zakładów mleczarskich odpowiedzią na rozpoczynającą się dekoniunkturę na rynku mleka. By utrzymać rentowność i dalej się rozwijać, Grupa Polmlek stawia na szybką transformację zakładów i przejęcia kolejnych podmiotów.

Grupa Polmlek to w 100% polski kapitał, ponad 4000 pracowników, 14 zakładów produkcyjnych, a jej wartość szacuje się na 7 miliardów złotych. Obrót w 2022 r. przekroczył 9 miliardów złotych – wydawanych na rozwój i inwestycje. Ten wynik plasuje Polmlek na szczycie branży mleczarskiej, natomiast zgodnie z rankingiem Forbesa za 2022 r. Grupa znalazła się w pierwszej trójce prywatnych firm spożywczych w Polsce w ogóle, za takim gigantem, jak Maspex.

Właścicielami i twórcami Grupy Polmlek są Jerzy Borucki i Andrzej Grabowski. Podejście do biznesu twórców Polmleku definiuje elastyczność oraz ciągłe szukanie nowych rozwiązań. Polmlek konsekwentnie wdraża nowoczesne technologie, zwiększa zatrudnienie, projektuje i wytwarza innowacyjne produkty, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, jest też niekwestionowanym liderem w branży, jeśli chodzi o udane i spektakularne akwizycje. Do 11 zakładów Grupy Polmlek w 2022 r. dołączyły trzy znaczące firmy, dwie w Polsce m.in. Ceko, producent dojrzewających serów premium, oraz marokańskie Safilait przejęte od francuskiego potentata – koncernu Bel.

Tym samym Polmlek rozpoczął odważnie międzynarodową ekspansję na zupełnie nowych, północnoafrykańskich rynkach.

Sukces Grupy to także pokłosie przejęcia sprzed 3 lat, gdy dołączyła do Polmleku duża Grupa Lacpol. Dziś po mleczarni w Lidzbarku Warmińskim, dwa duże zakłady Lacpolu – Piotrków Kujawski i Wolsztyn stanowią trzon rozwoju Grupy Polmlek.

Największym zakładem w Grupie Polmlek jest mleczarnia w Lidzbarku Warmińskim, która jednocześnie jest jednym z najnowocześniejszych zakładów mleczarskich w Europie. Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii, odważne decyzje inwestycyjne wyprzedzające polską i europejską konkurencję, utorowały drogę do podboju światowych rynków wysokospecjalistycznymi proszkami, w których sprzedaży Polmlek jest dziś liderem. Działająca w Lidzbarku proszkownia serwatki i jej pochodnych pozwala nie tylko produkować najwyższej jakości białko (koncentrat białek serwatkowych), używane w odżywkach dla sportowców i dla dzieci na całym świecie, ale też sproszkowaną laktozę i laktozę farmaceutyczną. W centrum badawczo-rozwojowym na terenie lidzbarskiego zakładu trwają prace nad technologiami suszenia umożliwiającymi przetwarzanie mleka w 100% – idea zero waste (bez resztek) jest tu wdrażana w życie – wprost z etapu badań do produkcji. Każda frakcja mleka jest tu zagospodarowana i wykorzystana w procesie produkcji nowoczesnych wyrobów. Zakład to także lider w dziedzinie energooszczędności. Tylko w 2022 r. zainwestowano tu ponad 50 mln złotych, a w ostatnich latach w sumie blisko 80 mln przeznaczono na transformację energetyczną. Powstaje innowacyjny biorekator, wytwarzający prąd z mleczarskich odpadów, działa 5 turbin kogeneracyjnych. Celem działań jest obniżenie zużycia energii i gazu, obniżenie emisji CO2, a finalnie samowystarczalność energetyczna firmy. Lata na pokładzie Grupy Polmlek to także intensywny rozwój zakładu w Piotrkowie Kujawskim. Powstają tu nowe linie, zakład inwestuje w samowystarczalność energetyczną, jest jedna z najnowocześniejszych w regionie oczyszczalnia ścieków. W innym zakładzie Grupy, w Gościnie, trwają prace nad całkowitym zautomatyzowaniem produkcji sera mozzarella, eksportowanego do 15 krajów świata, boom inwestycyjny przeżywa Polmlek w Grudziądzu, gdzie powstało m.in. nowoczesne centrum logistyczne, nowa masłownia, a Mazowiecka Spółka Mleczarska to lider Grupy w produkcji wysokiej jakości galanterii: jogurtów, serków i innowacyjnych produktów wegańskich, które trafiają na rynki krajowe i europejskie. Rozwój CEKO z Goliszewa, które w ubiegłym roku dołączyło do Grupy Polmlek, to przykład inwestycji w mocne marki, czego najlepszym przykładem jest trwająca właśnie kampania Serów z Goliszewa.

Utrzymanie produkcji i funkcjonowanie Grupy Polmlek to także byt i rozwój polskich rolników. Dziś Grupa Polmlek skupuje mleko od ponad 8200 gospodarstw w Polsce. Stale współpracuje z ponad 150 dostawcami warzyw i owoców, którzy dostarczają surowce do zakładu Fortuna w Tymienicach – to jedyny zakład w grupie o innym profilu niż mleczarski – jest to zakład produkujący soki, nektary i napoje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na konskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto