Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mamy to! Kino w Końskich otwarte. Mieszkańcy czekali na nie kilkanaście lat

Marzena Kądziela
Marzena Kądziela
Widzowie pierwszego seansu kina "Pegaz" w Końskich.
Widzowie pierwszego seansu kina "Pegaz" w Końskich. Marzena Kądziela
W walentynkowe popołudnie na drugim piętrze Koneckiego Centrum Kultury odbyło się niezwykle ważne wydarzenie. To pierwszy biletowany seans w nowym kinie o starej nazwie „Pegaz”. Na sali był komplet widzów. Pierwszym wyświetlanym filmem była komedia romantyczna „Dziewczyna influencera”.

Kino „Pegaz” otwarte w Koneckim Centrum Kultury

Przypomnijmy, że dawne koneckie kino przestało funkcjonować w 2008 roku. Od roku 2016, kiedy wiadomo było, iż budynek, w którym funkcjonowało Gimnazjum nr 2, będzie można zagospodarować na cele kulturalne, zaczęły się przymiarki do utworzenia tu kina. Jak mówi burmistrz Krzysztof Obratański, droga od pomysłu do finału była niełatwa, ale samorząd nigdy nie wątpił w to, że do naszego miasta wróci kino.

Przewodniczący rady miasta Piotr Słoka dziękował za wsparcie inicjatywy radnym, burmistrzowi, dyrekcji Koneckiego Centrum Kultury. Obecny na otwarciu burmistrz Radoszyc Michał Pękala gratulował i zapewniał, że mieszkańcy Radoszyc będą korzystać z koneckiego kina.

Wstęgę z kliszy filmowej przecinali burmistrz Krzysztof Obratański, przewodniczący rady Piotr Słoka i dyrektor Piotr Salata.
Potem pierwsi goście zaczęli zajmować miejsca na widowni. W ich obecności burmistrz przekazał dokumentację kina dyrektorowi Piotrowi Salacie.

Kino „Pegaz” zatrudnia dwoje kinooperatorów: Katarzynę Zasadzką oraz Pawła Błachowicza. Opiekę merytoryczną sprawuje jeden z najbardziej cenionych w naszym kraju kiniarzy małych kin Grzegorz Krzywonos. To on odpowiada za kontakty z dystrybutorami filmów i gwarantuje, że w „Pegazie” znajdą się wielkie hity dla dzieci i dorosłych, ale także kino niszowe dla prawdziwych koneserów.

Kim jest Grzegorz Krzywonos?

To prawdziwy pasjonat kina, który w latach 2006 – 2010 podjął się odbudowy kina „Muza” we włoszczowskim Domu Kultury. Mimo iż wielu nie wróżyło mu powodzenia, kino we Włoszczowie szybko stało się niezwykle popularnym miejscem nie tylko dla mieszkańców miasta, ale i okolicy. Grane są tu nie tylko hity, ale i filmy ambitne – studyjne.

W 2019 roku otrzymał tytuł „Kiniarz Roku” Sieci Kin Studyjnych. Prowadzone przez niego kino „Muza" we Włoszczowie zostało nominowane 30 sierpnia 2021 roku do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii ”kino”. Znalazło się ono wśród trójki wyróżnionych obok Kina pod Baranami w Krakowie i Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Grzegorz wprowadził włoszczowskie kina do sieci Europa Cinemas (najmniejsze Kino w Europie i najmniejsze miasto (Włoszczowa) w Polsce (tylko 42 kina). Sieć w Polsce liczy tylko 26 miast, 46 kin i 121 ekranów.

Propagator Wysokiej Kultury, pomysłodawca transmisji operowych w Kinie Muza, transmisji sportowych i koncertów.
W 2022 indywidualnie uhonorowany podczas 51 Forum wokół Kina w Gdyni przez Stowarzyszenie Kina Polskie „Honorowym Złotym Biletem” za wybitne zasługi w rozpowszechnianiu filmów w Polsce.

Radny dwóch kadencji Sieci Kin Studyjnych w Polsce (Rada składa się tylko z 10 osób, Kiniarzy z całej Polski). W dowód uznania dla pracy na rzecz kina w ujęciu znacznie szerszym, niż wyświetlanie filmów wybrany przez innych kiniarzy w Polsce, Radnym Sieci Kin Studyjnych w latach 2018-2020 oraz 2021-2023.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto