Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn: Bezpieczeństwo publiczne w ofercie edukacyjnej ZSO nr 2. "Szkoła pokazuje młodym ludziom szeroki wachlarz możliwości" [ZDJĘCIA]

Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
fot. ZSO nr 2 w Kwidzynie
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kwidzynie w swojej ofercie ma szczególną propozycję, jaką jest edukacja dla służb mundurowych. - Niemal dekada doświadczenia pozwala szkole na korzystanie ze sprawdzonych metod nauczania, innowacje zaś wprowadzane są cyklicznie, zawsze z myślą o zmieniającym się rynku pracy - mówi Wojciech Kapica, wicedyrektor ZSO nr 2 w Kwidzynie.

Bezpieczeństwo publiczne to profil Sportowego Liceum Ogólnokształcącego.

- Oprócz przedmiotów ogólnych, uczniowie realizują 10 godzin wychowania fizycznego w tygodniu. Celem tych lekcji jest podniesienie sprawności fizycznej uczniów i doskonałe ich przygotowanie do testów sprawności. Właśnie w ten sposób absolwenci mogą dostać się na wymarzone uczelnie: policyjne, wojskowe, a także straży pożarnej i straży granicznej - wyjaśnia Wojciech Kapica, wicedyretor ZSO nr 2 w Kwidzynie.

Zajęcia realizowane są nie tylko w tradycyjnej formie lekcji w obiektach sportowych szkoły i miasta. Jak dalej podkreśla, zróżnicowana oferta dyscyplin wychowania fizycznego, w tym techniki samoobrony i pływania, to nie wszystkie atuty szkoły.

Uczniowie klas o profilu bezpieczeństwo publiczne zdobywają nowe umiejętności i podnoszą kompetencje także w ramach obozów sportowych. Wspólne wyjazdy to wyjątkowy czas dla grupy, nie tylko ze względu na aspekt integracyjny. W ramach obozów sportowych organizowane są m.in. zajęcia z kajakarstwa, ratownictwa wodnego oraz niezwykle lubiane zajęcia survivalowe.

- Na strzelnicy z kolei każdy uczeń może, pod fachowym okiem instruktora, ćwiczyć i sprawdzać swoją celność. Najlepszym świadectwem skuteczności szkoły są sami absolwenci – studenci Państwowych Szkół Pożarniczych, Akademii Wojsk Lądowych i Szkół Policyjnych. Wielu pełni już służbę w formacjach mundurowych (Siły Zbrojne, Policja, Państwowa Straż Pożarna). Kontynuują także naukę w szkołach dla funkcjonariuszy i żołnierzy, przygotowujących do służby lub pracy w formacjach bezpieczeństwa. Możliwość spełnienia marzeń o studiach i pracy w służbach mundurowych daje absolwentom wysoki poziom nauczania w szkole. Zdawalność matur w ZSO nr 2 w klasie o profilu bezpieczeństwo publiczne, wyniosła w ubiegłym roku 100 proc. - dodaje.

W programie nauczania klas mundurowych znajdują się również przedmioty uzupełniające. Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa, pierwsza pomoc przedlekarska, terenoznawstwo, edukacja prawna - to propozycje zajęć, dzięki którym uczniowie poszerzają wiedzę i zdobywają nowe doświadczenia.

Poziom i przygotowanie poszczególnych przedmiotów każdego roku weryfikuje szereg szkoleń i konkursów. Należą do nich między innymi zajęcia edukacyjne, kursy i przedsięwzięcia z zakresu pierwszej pomocy przedlekarskiej, m.in. warsztaty projektowe „Wspieram duchem - pomagam, bo umiem 2.0”, w ramach których uczniowie przeszkolili 491 uczniów szkół podstawowych z całego powiatu kwidzyńskiego.

- Młodzi ludzie zdobywają rokrocznie wysokie kompetencje, które umożliwiają im angażowanie się w organizację ćwiczeń i pokazów ratowniczych – np. Kryzys 2017, Wichura 2019. Pod nadzorem merytorycznym ratownika medycznego, nauczyciela szkoły Krzysztofa Skoczka, przeprowadzają oni liczne szkolenia i programy z pierwszej pomocy dla szerokiej grupy odbiorców (przedszkola, szkoły, wyższe uczelnie oraz zakłady pracy). Klasa mundurowa uczy, rozwija pasje, przygotowuje do dorosłości, ale także - kształtuje charaktery. Jedną z najważniejszych cech osób, które podjęły się nauki w tej szkole jest potrzeba aktywności i działania na rzecz innych ludzi - mówi Wojciech Kapica.

Jak dalej podkreśla, uczniowie i absolwenci są członkami stowarzyszeń i organizacji, których celem jest krzewienie postaw patriotycznych, propagowanie zasad bezpieczeństwa, działalność prospołeczna, kultywowanie tradycji oraz ratownictwo (m.in. OSP, ZHP, grupy rekonstrukcyjne). Szkoła od wielu lat współpracuje z Kwidzyńskim Stowarzyszeniem Sportowo-Kolekcjonerskim GWARD. Efektem tej współpracy są liczne imprezy: Rajd Żołnierzy Wyklętych, Rajd Śladami Historii oraz udział uczniów w zawodach szkół i klas mundurowych w Olsztynie i Gdyni.

- Dzięki współpracy ze służbami, instytucjami i podmiotami, które funkcjonują w dziedzinie bezpieczeństwa, uczniowie mogą obejrzeć z bliska pracę w różnych formacjach mundurowych. Wizyty w poszczególnych jednostkach cieszą sie zazwyczaj sporym zainteresowaniem młodzieży - tłumaczy.

Ponadto, uczniowie klas mundurowych "Nowego" biorą udział w takich przedsięwzięciach jak Marsz na Orientację Młodzieżowych Drużyn pożarniczych w Czarnej Wodzie, Strażackiej Integracji, a także w Europejskim Dniu Przywracania Akcji Serca (są współorganizatorami kwidzyńskiej edycji), oraz w akcji Oddając Krew Ratujesz Życie i wielu innych. Biorą udział w kursach podstawowych na strażaka ratownika OSP oraz kursach instruktorskich metodyki nauczania pierwszej pomocy.

- Wybór klasy o tym profilu, to nie tylko mundur i musztra. Bezpieczeństwo publiczne to mentalność i styl życia. Szkoła pokazuje młodym ludziom szeroki wachlarz możliwości. Uczeń decydujący się na ten profil otrzyma wskazówki i profesjonalną pomoc. Od niego jedynie zależy, co z tą propozycją zrobi - podsumowuje.

Studniówka 2020 ZSO 2 w Kwidzynie. Maturzyści "nowego" ogóln...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto