Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koneckie Dni Kultury Chrześcijańskiej. Wykłady, zabawa, śpiew i wspólna modlitwa

Marzena Kądziela
Śpiewy chóralne, pieśni i piosenki maryjne i utwory poetyckie czy rockowe. Ostra jazda samochodami terenowymi i romantyczne przejażdżki bryczkami. Wykłady, zabawa i wspólna modlitwa. To tylko niektóre elementy Dni Kultury Chrześcijańskiej, w których główną rolę odgrywała parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ulicy Robotniczej w Końskich.

Jak mówi proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy ksiądz Tomasz Janicki, wszystko zaczęło się od organizowanego co roku w ostatnią niedzielę czerwca festynu parafialnego. Festyn odbywał się z okazji parafialnego odpustu.

– W tym roku postanowiliśmy rozszerzyć parafialne wydarzenie do większej rangi angażując w nie także parafię pod wezwaniem świętego Mikołaja – tłumaczy ksiądz proboszcz. – I tak narodził się pomysł Koneckich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Chcieliśmy się wspólnie modlić, śpiewać, uczyć, bawić.

Śpiewanie solo, w zespole i chórze
Zaczęło się od chóralnego śpiewania. W poprzednią niedzielę popołudniową mszę świętą w kolegiacie św. Mikołaja uświetniły pieśni w wykonaniu aż czterech chórów. W ramach II Koneckiego Przeglądu Chórów Parafialnych prezentowały się chóry z Mikołaja, Radoszyc, Opoczna i Przedborza.

W sobotę także śpiewano, ale już nie w Mikołaju, a w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Tam odbył się Przegląd Pieśni i Piosenek Maryjnych przygotowany przez działających przy parafii Rycerzy Kolumba. Jak mówi jeden z organizatorów, Maciej Prawda, nie było wyłaniania najlepszych wykonawców lecz wspólne śpiewanie i cieszenie się z tego.

Na stopniach kościelnego ołtarza zaprezentowały się zespoły: Mocni w Duchu z Czermna, Astra Deo z Sorbina, schola z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Efekt ze Stąporkowa oraz Agnieszka Honczaruk, Weronika Dróżdż i Wiktoria Dobosz z Gowarczowa, Marcin Świat i Natalia Boruń ze Stąporkowa. Na koniec do wspólnego śpiewania zaprosił zespół Ad Hoc prowadzony przez Ewę Gulę ze Stąporkowa.

Tego dnia także odbył się cykl prelekcji o Bożym Miłosierdziu w szerokim kontekście biblijnym, historycznym i społecznym, wygłoszonych przez przedstawicieli naszego miasta i parafii wykładających na renomowanych uczelniach w Polsce.

Zabawa po wielkiej burzy
A w niedzielne popołudnie, po wielkiej burzy - radosna zabawa. Były przejażdżki bryczkami i terenówkami, koncerty, animatorzy, turniej szachowy. Rycerze Kolumba częstowali grochówką, kiełbaską z grilla, a parafianki pysznymi domowymi ciastami.

- Ogromnym powodzeniem cieszyła się loteriada - podsumowuje Adam Kurek. - Dochód z niej przeznaczymy na dofinansowanie wyjazdów na ferie zimowe i wakacje letnie dla dzieci z niezamożnych i wielodzietnych rodzin. Dziękujemy wszystkim sponsorom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto