Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konecka biblioteka będzie wypożyczać czytelnikom e-booki

Michał Kolera
Dyrektor biblioteki Dariusz Kowalczyk prezentuje, jak można poprzez internet pożyczyć książkę
Dyrektor biblioteki Dariusz Kowalczyk prezentuje, jak można poprzez internet pożyczyć książkę Marzena Kądziela
Aby przeczytać książkę z koneckiej biblioteki, nie trzeba wychodzić z domu

Od kilku tygodni w Bibliotece Publicznej imienia Cezarego Chlebowskiego w Końskich funkcjonuje nowa usługa. Czytelnicy mogą pożyczać książki w wersji elektronicznej. To niezwykle ważne szczególnie dla uczących się i studiujących.

Najlepiej działać wspólnie

Jak informuje dyrektor koneckiej biblioteki Dariusz Kowalczyk, placówka od dawna przymierzała się do usługi online. Jednak po analizie kosztów, jakie biblioteka musiałaby z tego tytułu ponieść, pomysł odsunięto na dalszy plan.

- Dopiero podczas jednej z narad w Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach padła propozycja, że te placówki, które myślą o książkach elektronicznych i ich udostępnianiu, powinny połączyć się w konsorcjum – opowiada dyrektor Kowalczyk. – I to był dobry pomysł, ponieważ dla Państwowego Wydawnictwa Naukowego, które posiada wielką bazę interesujących nas pozycji na platformie IBUK, kilka placówek stanowi już poważną klientelę. Dla nas zaś oznacza to znacznie niższe koszty zakupu elektronicznych książek. Wykupiliśmy usługę na rok i zapłaciliśmy za nią 1500 złotych.

Jakie książki w IBUK?

Pierwszy zakup elektronicznych książek dotyczy przede wszystkim podręczników akademickich, wybranych publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych. Są także lektury szkolne. Niestety, nie ma na liście nowości i książek najchętniej wypożyczanych w bibliotece, takich jak kryminały, sensacje, sagi rodzinne czy literatura fantasy.

- Na razie mamy w swych zasobach 1100 książek, które będą u nas dostępne do początku 2016 roku - kontynuuje dyrektor Dariusz Kowalczyk. - Wyszliśmy z propozycją do uczniów i studentów, bo to inni mają największe problemy z pozyskaniem drogich podręczników czy opracowań naukowych. Wiele z nich jest dostępna u nas w czytelni, ale czytelnia w weekendy jest nieczynna, w związku z tym o wiele łatwiej wejść na platformę IBUK i po kilku minutach mieć wybraną książkę na swym komputerze.

Jak dodaje dyrektor, nie ma mowy o kopiowaniu czy przekazywaniu innym treści elektronicznych książek za darmo. Zabezpieczają je odpowiednie systemy. - Można skopiować czy wydrukować treść, ale po wykupieniu specjalnej usługi.

Obecnie z koneckich elektronicznych zbiorów korzysta około 60 osób. Docelowo może być ich 330. Jeśli będzie więcej chętnych, w przyszłym roku dyrektor będzie się starał o zwiększenie puli.

Wszelkie informacje na temat usługi IBUK na stronie internetowej bibliioteki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto