Wybierz region

Wybierz miasto

  Zapraszamy na XVIII Kuźnice Koneckie

  Muzeum Techniki Zabytkowy Zakład Walcowni i Gwoździarni w Maleńcu
  Maleniec, ul. Maleniec/54, +48 41 373 11 42

  11:30 - 20:00 Sobota, 15 lipca

  • Brak informacji o cenie

  Tegoroczne „Kuźnice Koneckie” będą nietypowe bo przypadają dokładnie w 230 rocznicę wizyty krola Stanisława Augusta Poniatowskiego na Konecczyźnie . Pierwszy dzień imprezy związany jest z tym wydarzeniem. Tegoroczna rekonstrukcja będzie poświęcona temu faktowi i odbędzie się aż w czterech gminach naszego powiatu.
  W sobotę 15 lipca odbędzie się Rajd Rowerowy „Orszakiem krolewskim po ziemi koneckiej” zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Końskich i konecki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego. Celem rajdu jest popularyzacja turystyki rowerowej i poznawanie walorow krajoznawczych, historii i tradycji przemysłowych Ziemi Koneckiej, ale przede wszystkim przejazd historyczną trasą, jaką przemierzał krol Stanisław August Poniatowski wraz ze swym orszakiem. Według zapiskow historycznych, Krol zawitał do Adamowa (gm. Smykow), Radoszyc i Jacentowa. I tą właśnie trasą przejadą cykliści oraz ci, ktorzy wolą przemierzyć ten szlak autokarami. Powitanie Krola Stanisława Augusta Poniatowskiego odbędzie się w Adamowie przy Muzeum Ludowym Teresy i Jana Krawczykow (w planie zwiedzanie muzeum i bicie pamiątkowej monety). Następnie orszak, a w ślad za nim rownież uczestnicy rajdu rowerowego i autokary ruszą w stronę Radoszyc po drodze zatrzymując się przy pomniku pomordowanych w czasie drugiej wojny światowej mieszkańcow Krolewca i Adamowa. W Radoszycach odprawiona zostanie Uroczysta Msza Święta w języku łacińskim z udziałem rekonstruktorow przedstawiających wizytę krola. Po mszy orszak przeniesie się do Jacentowa, gdzie krol odpoczywał, a tam zaplanowano Piknik Krolewski. Na koniec cała świta przejedzie do Maleńca, gdzie zostaną wręczone doroczne nagrody „Marki Koneckie”, a wieczorem odbędzie się koncert gitarowy Piotra Rostockiego znanego z programu Must be The Music. W trakcie pierwszego dnia imprezy na terenie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu będzie wyświetlany wyjątkowy film pt. „Huta sprzed 100 lat”, pokazujący ostatnie chwile działalności i funkcjonowania zabytkowej fabryki żelaza. Ponadto w hali gwoździarni zaprezentowana zostanie wystawa pt. „Mikroświaty Doliny Czarnej” ze zdjęciami Pawła Błachowicza i Marka Ziomka. Zorganizowany zostanie konkurs wbijania gwoździ (dla zwycięzcow zawodow pamiątkowe dyplomy) i pokaz bicia pamiątkowych monet.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Koronawirus: Czy znasz już na pamięć zasady profilaktyki? TEST