Wybierz region

Wybierz miasto

  Teatr Polska - Jedziemy z Teatrem - Wojna nie ma w sobie nic z kobiety

  Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu
  Stąporków, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego/103

  18:00 Środa, 4 października

  • 20zł

  Celem programu TEATR POLSKA jest ułatwienie dostępu do oferty polskich teatrow poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury.
  W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucja kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w ktorych nie ma teatru instytucjonalnego.
  Teatr objazdowy to także doskonała możliwość promocji ciekawego repertuaru.

  Teatr Polska - Jedziemy z Teatrem!

  04.10.2017
  Stąporkow
  Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

  Wojna nie ma w sobie nic z kobiety
  Reżyseria: Elżbieta Depta
  Teatr Żeromskiego w Kielcach

  „Mowią, że na wojnie człowiek jest człowiekiem tylko w połowie, a w drugiej połowie – zwierzęciem. Właśnie tak… Bo inaczej by nie przeżył” – mowi jedna z bohaterek książki Swietłany Aleksijewicz. Na książkę składają się rozmowy z kobietami, ktore walczyły w armii radzieckiej podczas II wojny światowej. Bohaterki milczały przez wiele lat.
  Elżbieta Depta, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie reportaż Aleksijewicz (nagrodzony w 2015 roku Literacką Nagrodą Nobla) przeniosła na małą scenę Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Powstał spektakl pod tym samym tytułem. Jego bohaterki poznajemy jako młode dziewczyny, ktore decydują się wziąć udział w zmaganiach wojennych, chociaż nie zdają sobie sprawy z tego, na czym polega prawdziwa wojna. Wprawdzie deklarują gotowość oddania życia za ojczyznę, jednak obawiają się ewentualnych szpecących ran, ktore mogą odnieść, oraz tego, jak będą wyglądały po śmierci. Problemem jest dla nich konieczność noszenia męskich ubrań, w ktorych nie wyglądają atrakcyjnie. Nie potrafią posługiwać się bronią, a w sytuacji zagrożenia przepraszają przeciwnika i uprzedzają, że są zmuszone do niego strzelić. Jednak po pewnym czasie ich postawa ulega ogromnej zmianie. Młode żołnierki uczą się strzelać i zabijać na rozkaz. Cena, jaka płacą za udział w wojnie, jest wysoka. Bardzo wysoka: stres pourazowy nie pozwala im normalnie żyć.

  (…) Kielecki spektakl jest wielkim, pełnym emocji wołaniem o pokoj. Pokazuje, że wojna nie jest dla kobiet, nie jest dla mężczyzn, nie jest dla nikogo, bo niszczy wszystko i wszystkich.
  Elżbieta Depta proponuje widzom wizytę w piekle. Warto tam wejść na chwilę, by nie musieć spędzić tam reszty życia.
  Lidia Cichocka, Echo Dnia

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  [QUIZ] Jesteś Polakiem? To pewnie wiesz wszystko o tradycyjnych polskich domach