Wybierz region

Wybierz miasto

  Noc Muzeów w Maleńcu

  Muzeum Techniki Zabytkowy Zakład Walcowni i Gwoździarni w Maleńcu
  Maleniec, ul. Maleniec/54, +48 41 373 11 42

  19:00 Sobota, 14 maja

  • Brak informacji o cenie

  Jeszcze 150 lat temu w okolicach dzisiejszych Końskich pełną parą pracowało kilkadziesiąt zakładow metalurgicznych, w ktorych produkowano słynne na cały kraj gwoździe. Były wśrod nich m.in. bretnale, głowacze, szkutniki oraz wiele innych. Część z nich wytwarzano m.in. w Maleńcu, w ktorym od 1784 roku działał duży warsztat metalurgiczny. Po jego rozbudowie i zmodernizowaniu w połowie XIX wieku stał się on najnowocześniejszym prywatnym zakładem hutniczo-gorniczym w całym Krolestwie Polskim. Świadczy o tym zachowany do dziś zabytkowy park maszynowy, w tym wciąż działające gwoździarki, najdłuższy wał napędowy (32 m) w kraju oraz największe środsiębierne, drewniane koło wodne w Polsce (5,5 m średnicy).

  O potędze dawnej techniki przekonają się wszyscy ci, ktorzy 14 maja w Noc Muzeow odwiedzą Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu. Dla wszystkich odwiedzających przygotowano m.in. grę terenową „Żelazna ścieżka Machor i Maleńca”, a także pokazy dawnych urządzeń produkcyjnych i prelekcje poświęcone dawnym technologiom metalurgicznym. Głownym punktem programu będzie prezentacja niezwykłej i unikatowej w Polsce kolekcji gwoździ, pochodzącej ze zbiorow Muzeum Techniki w Sośnicowicach Andrzeja Śledzińskiego. Na koniec wydarzenia przewidziano ognisko ze wspolnym pieczeniem kiełbasek oraz zawody w przybijaniu gwoździ.

  Program
  19.00 Marcin Długosz, Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu
  Żelazna ścieżka Machor i Maleńca - marsz questingowy
  20.00 Andrzej Śledziński, Muzeum Techniki w Sośnicowicach
  Wyroby dawnego kowalstwa i ślusarstwa: gwoździe, zamki i okucia budowlane
  20.30 Maciej Chłopek, Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu
  Dawne technologie metalurgiczne i hydroenergetyczne, zwiedzanie malenieckiej fabryki żelaza
  21.30 Ognisko i wspolne pieczenie kiełbasek, w tym stare gry i zabawy

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  [QUIZ] Jesteś Polakiem? To pewnie wiesz wszystko o tradycyjnych polskich domach