Wybierz region

Wybierz miasto

  Natura Machiny

  Muzeum Techniki Zabytkowy Zakład Walcowni i Gwoździarni w Maleńcu
  Maleniec, ul. Maleniec/54, +48 41 373 11 42

  15:00 - 19:00 Środa, 3 maja

  • Brak informacji o cenie

  NATURA MACHINY
  Zwolennikom literatury fantastycznej doskonale znana jest tworczość takich pisarzy jak m.in. Stanisław Lem, Jacek Dukaj, Andrzej Sapkowski czy Rafał Ziemkiewicz. Jednym z zapomnianych dziś prekursorow polskiej literatury fantastycznonaukowej był doktor Teodor Tripplin (1812-1881), znany podrożnik, a także działacz emigracyjny i uczestnik walk niepodległościowych we Włoszech i Serbii. Spod jego piora wyszło kilkadziesiąt powieści i opowiadań. Zawarte w nich motywy były rozwijane przez innych wspołczesnych mu pisarzy i literatow. W 1856 roku Tripplin publikuje utwor pt. „Maskarada w obłokach czyli podroż napowietrzna na Morze Połnocne” zaś w 1858 roku powieść „Podroż po Księżycu odbyta przez Serafina Bolińskiego”. Kilka lat poźniej motyw podroży w balonie wykorzystuje Juliusz Verne, kreśląc jedną z najbardziej znanych swoich powieści pt. „Pięć tygodni w balonie” (1862 rok).
  Postać Teodora Tripplina warta jest przypomnienia rownież z tego względu, iż prawdopodobnie około 1850 roku odwiedził Dobra Ruda Maleniecka i maleniecką fabrykę żelaza. Jej krotki opis zawarł w opowiadaniu fantastycznym pt. „Dwa potwory” (1858 rok), ktorego treścią są koleje życia dzieci jednego z majstrow, zarządzających maleniecką hutą. Tripplin tworzył w epoce gwałtownych przemian cywilizacyjnych i technicznych, ktorych symbolem stała się maszyna parowa, rożnorodne mechanizmy, automaty i konstrukcje stalowe, pozwalające twierdzić, iż przyszłość należy do człowieka-maszyny.
  Ta idea nadal obecna jest we wspołczesnej fantastyce, a zwłaszcza w jednym z jej nurtow znanych jako Steampunk. Jego estetyka nawiązuje do epoki wiktoriańskiej. Uwodzi barwą, krynoliną i mosiądzem. Przekonają się o tym, wszyscy ci, ktorzy 3 maja, zabierając ze sobą aparat fotograficzny, odwiedzą zabytkową hutę w Maleńcu i wezmą udział w laboratoriach fotograficznych pn. „Natura Machiny”. W trakcie imprezy będzie można wykonać własne zdjęcia w stylizacji steampunkowej oraz poznać tajemnice makrofotografii. Podczas imprezy zaprezentowane zostaną dwie wystawy: „Mikroświaty Doliny Czarnej” ze zdjęciami Pawła Błachowicza i Marka Ziomka oraz kolekcja ambrotypow „Atelier Historyczni” z Lublina, na ktorych przedstawiono maleniecką fabrykę żelaza. Na koniec wydarzenia wyświetlona zostanie pierwsza część filmu fabularnego pt. „Biały Mazur” z 1978 roku, poświęconego postaci Ludwika Waryńskiego. Niektore z ujęć tego filmu zostały nagrane na terenie malenieckiej fabryki żelaza.
  Do udziału w bezpłatnych laboratoriach fotograficznych zapraszają: Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu oraz grupa „Perspektywa-Skierniewickie Plenery Fotograficzne”.
  Szczegołowy program wydarzenia:
  15.00-16.00 Laboratoria:
  Laboratorium I. Makrofotografia (Paweł Błachowicz, Marek Ziomek)
  Laboratorium II. Plener i portret. Zdjęcia fantastyczne (Amadeusz Andrzejewski)
  16.00-17.00 Prezentacje:
  Prezentacja I. Mikroświaty Doliny Czarnej: Paweł Błachowicz, Marek Ziomek
  Prezentacja II. Steampunk-machina i para: Kaja Flaga, Filipina Zawłocka
  Prezentacja III. Maleniecka fabryka żelaza w ambrotypach „Atelier Historyczni”
  17.00-17.30
  Mikroświaty Doliny Czarnej: wystawa fotografii Pawła Błachowicza, Marka Ziomka
  17.30-18.30
  Projekcja filmu fabularnego pt. „Biały Mazur” (cz. I), 1978 r. Reż. Wanda Jakubowska

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Koronawirus: Czy znasz już na pamięć zasady profilaktyki? TEST