Wybierz region

Wybierz miasto

  Kino Tolerancja w Przewłoce

  Centrum Promocji i Edukacji w Przewłoce
  Przewłoka, ul. Ustecka/8

  19:00 Środa, 15 lipca

  • Wstęp wolny

  Fundacja Instytut Rownowagi Społeczno-Ekonomicznej zaprasza na bezpłatne projekcje filmow dokumentalnych na temat praw człowieka realizowanych w ramach „Kina Tolerancja”.

  Kino Tolerancja stanowi jedno z działań prowadzonych w ramach projektu "Wirtu@lni-Re@lni", ktory odpowiada na problem rosnącego zjawiska mowy nienawiści i działań dyskryminacyjnych, ktore przekładają się na wzrost przestępstw motywowanych nienawiścią.

  NIEBIESKOOCY
  Prowadzenie warsztatu: Jane Elliott
  Scenariusz i reżyseria: Bertram Verhaag
  Produkcja: DENKMAL-FILM GMBH

  Film oferuje widzom szansę obejrzenia zapisu warsztatu prowadzonego przez jedną z najsłynniejszych amerykańskich trenerek warsztatow rożnościowych, Jane Elliott.

  Elliott uważa, że "osoba ktora wychowała się w amerykańskim społeczeństwie jest ukształtowana do bycia rasistą/tką. Żyjemy w rożnych światach, jeden jest czarny, a drugi biały". Elliott uważa, że najlepszą metodą uczenia o rasizmie jest stworzenie sytuacji, w ktorej biali doświadczą na sobie dyskryminacji.

  W Niebieskookich obserwujemy grupę 40 osob. Są wśrod nich nauczyciele/lki, policjanci/tki, pracownicy/ce administracji i pomocy społecznej. Osoby o rożnym kolorze skory, pochodzeniu, kobiety i mężczyźni. Elliott wdraża pseudonaukową teorię, ktora uzasadnia niższość osob o niebieskich oczach, stosuje wobec nich jawną dyskryminację i przeprowadza testy na inteligencję, ktore są stronnicze kulturowo. Widzimy, jak w ciągu zaledwie kilku godzin przebywania w atmosferze takiego reżimu, dorosłych ludzi opanowuje przygnębienie i roztargnienie, mają trudności z wykonaniem najprostszych poleceń.

  Podejście Jane Elliott jest szczegolnie trafne dzisiaj. Pokazuje niezbicie, że nawet bez prawnej dyskryminacji, mowa nienawiści, obniżone oczekiwania i odrzucające traktowanie mogą mieć niszczycielski wpływ na osiągnięcia osob z grup mniejszościowych. Czarni członkowie grupy przypominają pozostałym, że są poddawani takiemu stresowi nie tylko przez kilka godzin podczas warsztatu, ale każdego dnia, przez całe życie. Elliott podkreśla że mechanizmy działania seksizmu, homofobii i ageismu są takie same.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Czego nie wolno robić w domu i na działce? Sprawdź, czy znasz swoje prawa! QUIZ