Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Górski w Zakopanem 2016 [ZDJĘCIA]

Katarzyna Renkiel
37 filmów, premiery książek o tematyce górskiej, spotkania ze słynnymi himalaistami, zmagania najlepszych boulderowców, a nawet spektakle teatralne - 12 edycja Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem już za nami.

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w święcie kinematografii górskiej, które corocznie odbywa się w stolicy Tatr. Festiwal rozpoczął się 31 sierpnia i zakończył 4 września, a przez pięć dni atrakcji nie brakowało w kinie Giewont, kinie Sokół, galerii Antoniego Rząsy, Miejskiej Bibliotece Publicznej, w Muzeum Stylu Zakopiańskiego, Teatrze Witkacego, w galerii STRH Cafe&Gallery oraz tradycyjnie na Pl. Niepodległości.

Pierwszego dnia mogliśmy posłuchać prelekcji Huberta Jarzębowskiego o symbolicznym cmentarzu na zachodnich stokach Osterwy w Tatrach Wysokich, o świecie tatrzańskich i alpejskich ścian opowiedział natomiast słowacki alpinista Miroslav Peto. Otwarto także wystawę poświęconą pamięci Jacka Winklera, polskiego alpinisty, działacza opozycyjnego i partyzanta w czasie wojny afgańsko-radzieckiej. Organizatorzy wspominali także słowackiego himalaistę Petera Šperkę, który został zamordowany trzy lata temu w dolinie Diamir pod Nanga Parbat podczas ataku terrorystycznego dokonanego przez Talibów z pakistańskiej organizacji zbrojnej Jundullah.

Kolejnego dnia, 1 września, w Miejskiej Bibliotece Publicznej najmłodsi mogli spotkać się z autorką książki "Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce" autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel. Po nieznanych miejscach Zakopanego "oprowadzili" podczas swojej prelekcji Maciej Krupa, Piotr Mazik i Kuba Szpilka, a o swojej patagońskiej wyprawie opowiedział Michał Sabovčik, który na początku tego roku razem z Janem Smoleniem wytyczył w stylu alpejskim nową linię na południowej ścianie Cerro Fitz Roy.

Tego dnia odbył się także wernisaż fotografii ph. "Na wymarzonych ziemiach Don Bosco - od Piemontu do Ameryki Południowej" Alberto Maria De Agostini, salezjańskiego misjonarza, alpinisty, fotografa, badacza przyrody i dokumentalisty. Kolekcja pochodzi ze zbiorów Museo Nazionale della Montagna w Turynie. Światową premierę miał także film o Jacku Winklerze, a o ojcu opowiedziała jego córka Anna.

Trzeci dzień upłynął m.in. na wspominaniu znanego polskiego taternika, alpinisty i himalaisty, Tadeusza Piotrkowskiego, który zginął w 1986 roku na K2. O wyprawie na tę samą górę opowiedział także pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gaszerbrum I Janusz Gołąb, który znajdzie się w składzie tegorocznej polskiej zimowej ekspedycji na K2 pod wodzą Krzysztofa Wielickiego.

O alpejskich wojownikach ze Słowenii - Viki Grošelj i Stipe Boziciu - oraz swojej najnowszej książce opowiedziała także kanadyjska pisarska Bernadette McDonald. - Mogę zdradzić, że obecnie pracuję nad biografią Wojtka Kurtyki - powiedziała podczas spotkania z publicznością.

Wieczór zwieńczyły opowieści Andrzeja Bargiela o zdobywaniu Śnieżnej Pantery, czyli wyróżnienia alpinistycznego przyznawanego za zdobycie 5 siedmiotysięczników na terenie byłego ZSRR. Warto dodać, że 28-latek dokonał tego czynu w rekordowym tempie bo zaledwie w ciągu miesiąca. Poprzedni rekord - 42 dni - należał do Denisa Urubko.

Prawdziwe tłumy tego dnia oblegały także Teatr Witkacego, w którym można było zobaczyć premierę sztuki teatralnej pt. „Pavla nad Przepaścią” w wykonaniu słoweńskiego Teatru Mladinsko z Ljubljany. Spektakl isnpirowany był życiem alpinistki Pavli Jesih, która na początku XX wieku była jedną z pierwszych kobiet wspinających się w górach.

W sobotę, 3 września, przed południem na Placu Niepodłegości wystartowały eliminacje Pucharu Polski w Boulderingu, a na Krupówkach można było oglądać pokazy highline. Ponadto o swojej pogonii za marzeniami i wyprawie do Hiszpanii opowiadał Mateusz Haładaj, a na lot koło "Nagiej Damy" zaprosiła Monika Rogozińska. Jednocześnie w galerii STRH Cafe o strategiach lawinowych opowiadał Marcin Kacperek. Z okazji 30. rocznicy zdobycia przez Wandę Rutkiewicz K2 o kobiecym wspinaniu opowiadały także Christine de Colombel i Dina Štĕrbova.

Tego dnia publiczność mogła również liczyć na spotkania z największymi gwiazdami tegorocznego festiwalu, czyli Alexem Txikonem i Simone Moro, czyli zimowymi zdobywcami Nanga Parbat, którzy zdali relację ze zdobycia jednego z dwóch najbardziej pożądanych zimą ośmiotysięczników. Był także John Porter, autor pionierskich przejść w stylu alpejskim w latach 70 oraz dyrektor Festiwalu Filmów Górskich w Kendal.

Oprócz tego Janusz Majer i Krzysztof Wielicki zdradzili nieco szczegółów związanych z planowaną zimową wyprawą na K2. Temu ostatniemu podczas gali finałowej wręczono symboliczny prezent - tablicę z życzneiami od uczestników Spotkań z Filmem Górskim z okazji 20. rocznicy zdobycia Korony Himalajów i Karakorum.

W ostatnim dniu tradycyjnie można było wybrać się na wycieczkę w stylu retro w Dolinie Strążyskiej, a o działalności Polskiego Związku Alpinistycznego i o tym jak rozpocząć swoją przygodę ze wspinaniem opowiedzieli Piotr Sztaba i Jacek Czech, instruktorzy taternictwa i wspinaczki skalnej. Nie brakowało także opowieści o najsłynniejszym polskim himalaiście - Jerzym Kukuczce z okazji wydania jego biografii oraz o pionierze himalaizmu zimowego - Andrzeju Zawadzie.

O zdobywaniu Korony Ziemi opowiedziała jeszcze polska podróżniczka Monika Witkowska, a publiczność po raz kolejny spotkała się z teatrem. Tym razem była to sztuka zatytułowana "Chiński Maharadża" na podstawie książki Wojtka Kurtyki.

Rozstrzygnięto również Międzynarodowy Konkurs Filmu Górskiego, w ramach którego przez pięć dni wyświetlono w sumie 22 filmy (oprócz tego 15 filmów pozakonkursowych).

Grand Prix 12. Spotkań z Filmem Górskim otrzymał słowacki film "Pod ciężarem wolności" w reż. Pavola Barabasza. Nagroda Schroniska PTTK nad Morskim Okiem za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach oraz Nagroda publiczności trafiła w ręce amerykańskich reżyserów Petera Mortimera i Josha Lowella za film "A Line Across The Sky". Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego swoją nagrodę za film najlepiej obrazujący więź człowieka z naturą przyznał brytyjskiej "Operacji Moffat" w reż. Jen Randall i Claire Carter.

Nagroda Burmistrza Miasta Zakopane za film najlepiej ukazujący ludzkie, kulturowe i artystyczne aspekty życia społeczności górskich trafiła do produkcji rumuńsko-polsko-francuskiej pt. "Czarodziejska Góra" w reż. Ancy Damian.

Młodzieżowe jury z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem swoją nagrodę przyznało natomiast kanadyjskiej produkcji „W” w reż. Steven Schwabl. Nagroda specjalna powędrowała do francuskiego filmu "W imię moralności i porządku" w reż. Bruno Joucla.

W niedzielny wieczór, 4 września, poznaliśmy także zwycięzców Pucharu Polski w Boulderingu. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Aleksandr Stepanov, a wśród kobiet po zaciekłej walce z Agatą Wiśniewską zwyciężyła Elena Yarova.

Podczas 12 edycji Spotkań z Filmem Górskim odbyła się także kolejna letnia edycja Akademii Górskiej. W jej ramach odbyły się zajęcia z nawigacji, poruszania na ferratach, wycofywania się ze ścian bez stałych stanowisk zjazdowych, udzielania pierwszej pomocy podczas wypadków wspinaczkowych, poruszania się w terenie eksponowanym z elementami wspinania oraz warsztaty biegów górskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto