Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drużyna z koneckiej „jedynki” najlepsza w regionie

Marzena Kądziela
Na zdjęciu z trenerkami Katarzyną Drzazgą i Beatą Wróbel stoją od lewej: Karolina Grabarczyk, Maja Rupniewska, Maja Krauze, Anna Śliwak, Emilia Mazur, Emilia Młodawska, Natalia Sałuda.
Na zdjęciu z trenerkami Katarzyną Drzazgą i Beatą Wróbel stoją od lewej: Karolina Grabarczyk, Maja Rupniewska, Maja Krauze, Anna Śliwak, Emilia Mazur, Emilia Młodawska, Natalia Sałuda. archiwum szkolne
W krakowskich regionalnych eliminacji konkursu Odyseja Umysłu drużyna Szkoły Podstawowej nr 1 im. Emilii Plater w Końskich zajęła pierwsze miejsce i będzie reprezentować region w finale ogólnopolskim w Gdyni w dniach 2-3 kwietnia.

Jak informuje polonistka Katarzyna Drzazga, Odyseja Umysłu to program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej. - Szkoła wzięła w tym programie udział już po raz szósty - mówi. - Dotychczas czterokrotnie drużyny awansowały do finału ogólnopolskiego. Jedna z nich zajęła trzecie, inna czwarte miejsce. W ubiegłym roku szkolnym reprezentacja otrzymała podczas eliminacji regionalnych prestiżową Nagrodę Ranatra Fusca. Nagroda ta przyznawana jest drużynom, które podjęły wyjątkowe ryzyko twórcze lub wykazały się niezwykłą kreatywnością poprzez pomysł, rozwiązanie lub działanie łamiące schematy i daleko wykraczające poza przewidywalne ramy rozwiązania danego problemu.

W bieżącym roku szkolnym członkowie zespołu rozwiązywali podczas konkursu zadanie długoterminowe „Bajka masowego rażenia”. Sedno zadania polegało na przygotowaniu i zaprezentowaniu w ciągu ośmiu minut oryginalnego spektaklu, w którym wybrana bajka Ezopa wraz z wynikającym z niej morałem „staje się wiralem” – to znaczy zostaje rozpropagowana na trzy różne sposoby: za pomocą dźwięku, wizualnie i za sprawą wymyślonej przez drużynę , „zapomnianej” metody komunikacji. W spektaklu, którego akcja musiała być osadzona w dawnych czasach, wpleciony miał być narrator, artystyczna reprezentacja morału oraz postać, która początkowo była w błędzie, źle interpretując przesłanie bajki, ale z czasem poznała prawdziwy jej sens. Zespół „jedynki” wybrał bajkę „Pies w żłobie”, której morał brzmi: „Czasami ludzie nie dopuszczają innych do czegoś, z czego sami nie mogą skorzystać”.

Ponadto punktowany był styl, czyli to, co zostało dodatkowo wniesione do rozwiązania wyżej wymienionego problemu i jest z nim powiązane, choć nie stanowi wymaganego elementu rozwiązania zadania.

Oprócz zadania długoterminowego drużyna rozwiązywała jeszcze zadanie spontaniczne. Nosi ono taką nazwę, ponieważ zespoły dowiadują się, jakie zadanie będą rozwiązywać, dopiero w ostatniej chwili – w pomieszczeniu, w którym przeprowadzane są zawody.

Drużynę stanowiło siedem osób: Karolina Grabarczyk, Maja Krauze, Emilia Mazur, Emilia Młodawska, Maja Rupniewska, Natalia Sałuda, Anna Śliwak. Trenerkami były: Katarzyna Drzazga i Beata Wróbel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto