Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akademia Piłkarska Champions Końskie otrzymała złotą gwiazdkę. “To docenienie naszej pracy” (ZDJĘCIA)

Damian Wiśniewski
Damian Wiśniewski
Uczniowski Klub Sportowy Akademia Piłkarska Champions Końskie otrzymała wyróżnienie od Polskiego Związku Piłki Nożnej. W związku z prowadzonym Programem Certyfikacji PZPN szkółek w całym kraju, konecka akademia jako jedna z trzech w województwie świętokrzyskim otrzymała złotą gwiazdkę. To dla niej bardzo duże wydarzenie.

- Myślę, że ta złota gwiazdka, którą otrzymaliśmy, jest docenieniem naszej dotychczasowej pracy. Jeszcze przed rozpoczęciem procesu certyfikacji musieliśmy wprowadzić troszkę zmian, jeśli chodzi o nasze funkcjonowanie, ale nie były one duże, ponieważ wcześniej działaliśmy na podobnych zasadach. Pracowaliśmy na naszym autorskim programie, który opiera się na niemieckim systemie szkolenia - powiedział nam prezes i zarazem jeden z trenerów koneckiej akademii Champions, Grzegorz Kądziela. - Zmiany, jakich dokonaliśmy, polegały między innymi na dostosowaniu naszego sprzętu piłkarskiego, musieliśmy pod tym względem wyrównać minimalne różnice - dodał.

Akademia Piłkarska Champions funkcjonuje w Końskich od 2012 roku. Zimą ubiegłego roku, na spotkaniu w Warszawie w Polskim Związku Piłki Nożnej wraz z innymi akademiami z naszego regionu, trenerzy poznali zarys Programu Certyfikacji PZPN i postanowili do niego dołączyć.

W pracy z młodymi adeptami futbolu koneccy trenerzy skupiają się przede wszystkim na indywidualnych umiejętnościach poszczególnych zawodników, nie przykładają natomiast dużej wagi do tego, jakie oni osiągają wyniki na zawodach z innymi drużynami.

- Wyniki na turniejach są ważne, ale jest to tak naprawdę sprawa drugorzędna. Skupiamy się przede wszystkim na szkoleniu oraz na realizacji założeń. Ważna jest indywidualizacja zawodników, progres każdego z nich, a nie “granie na wynik” - powiedział nam również Grzegorz Kądziela. Wspomniana indywidualizacja polega na skupianiu się na poszczególnych zawodnikach i uczeniu oraz poprawianiu jego konkretnych umiejętności. Jego szkółka przeszła na pracę w oparciu o program szkoleniowy AMO (Akademia Młodych Orłów).

Obecnie w koneckiej akademii piłkarskiej trenuje ponad 90 zawodników. Trenowani są chłopcy już od czwartego roku życia. Prowadzone są specjalne nabory, ale do poszczególnych grup można dołączać na bieżąco, w każdej chwili.

- Złota gwiazdka pomoże nam na pewno w dalszym funkcjonowaniu, pokazuje, że możemy gwarantować wysoką jakość szkolenia. Pomoże nam to przyciągać młodzież, a my dalej będziemy przestrzegali wszystkich zasad i starali się rozwijać - dodaje Grzegorz Kądziela. Akademia Piłkarska Champions porozumiała się z Miejskim Klubem Sportowym Neptun Końskie (występującym w czwartej lidze świętokrzyskiej) i szkolonych przez siebie chłopców będzie następnie oddawać do pierwszej jego drużyny.

Chłopcy w Końskich chętnie pojawiają się na treningach akademii. - Frekwencja na zajęciach jest zazwyczaj wysoka, około 80 procent. Dzielimy chłopców na dwie grupy, pod względem umiejętności oraz zaawansowania technicznego i motorycznego. Stosujemy podobne ćwiczenia, ale na różnym poziomie trudności - mówi nam z kolei jeden z trenerów, Kamil Jarząb.

Łącznie trzy akademie piłkarskie w województwie świętokrzyskim otrzymały złotą gwiazdkę w Programie Certyfikacji Polskiego Związku Piłki Nożnej. Oprócz tej z Końskich są to: Galacticos Ostrowiec Świętokrzyski oraz Akademia Piłkarska SKS Star Starachowice.

- Otrzymanie złotej gwiazdki na pewno podnosi prestiż naszej szkółki. Pokazuje, że pracujemy na bardzo dobrych obiektach, na świetnym sprzęcie oraz z wykwalifikowaną kadrą trenerską. Bardzo się cieszymy z tego, że jesteśmy docenieni - powiedział nam jeden ze współwłaścicieli ostrowieckiej szkółki piłkarskiej, Kamil Kutryba, dodając, iż zmiany, jakie musiała przeprowadzić jego mająca pięć lat akademia, polegały przede wszystkim na dobraniu części sprzętu w odpowiednich rozmiarach.

W Starachowicach cieszą się natomiast z podnoszenia poziomu szkolenia. - Reklama i prestiż idące za otrzymaniem złotej gwiazdki oczywiście są bardzo atrakcyjne, ale cieszymy się przede wszystkim z podniesienia jakości szkolenia w naszej szkółce. Podwoiliśmy liczbę trenerów w niektórych rocznikach, przeszliśmy na program AMO, który choć może jest nieco bardziej skomplikowany, to jednak ułatwi nam dalszą pracę. Poza tym dokonaliśmy paru korekt natury technicznej, jak na przykład zakup jednolitych strojów - powiedział nam z kolei Waldemar Rak, prezes i jeden z trenerów AP SKS Star Starachowice, działającej od 2011 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto