Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

15 najpiękniejszych polskich pałaców. Jakie niespodzianki skrywają? Zaskakujące siedziby królów, magnatów i bajecznie bogatych fabrykantów

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
od 16 lat
W Polsce znajduje się obecnie ok. 2 tys. pałaców. Niektóre są w ruinie, inne starannie odrestaurowano. Jedne pamiętają czasy I Rzeczypospolitej, inne wzniesiono stosunkowo niedawno. Wszystkie są jednak fascynujące i mają do opowiedzenia niezwykle historie – o swoich dawnych mieszkańcach, o miłości, a nawet o ukrytych skarbach. Wybraliśmy dla Was 15 najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych polskich pałaców. Zapraszamy do galerii pełnej pięknych zdjęć i ciekawostek o unikalnych polskich pałacach.

Spis treści

Najpiękniejsze pałace w Polsce. Warto poznać ich niezwykłe dzieje

W Polsce nie brak wspaniałych zabytkowych budowli. Zamki opowiadają historie dawnych wojen i tragiczne losy zjaw i widziadeł, kościoły to namacalne ślady duchowych wędrówek ludzi i narodów, jednak pałace są wyjątkowe.

Niegdyś były to pełne życia siedziby potężnych rodów, które za pomocą architektury chciały dać znać całemu światu o swojej unikalnej pozycji i wpływach. Dziś to często muzea, a czasem nawet hotele, w których można spędzić noc.

Pałac Branickich w Białymstoku
W Polsce znajduje się ok. 2 tys. pałaców. Które z nich są najpiękniejsze? Jakie historie mają do opowiedzenia? Jakie sekrety skrywają? Poznajcie TOP 15 najbardziej niezwykłych polskich pałaców. Wojciech Wojtkielewicz / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Niejeden wspaniały pałac niestety stoi dziś w ruinie, uchodzi za nawiedzony i odwiedzają go tylko miłośnicy urbexu. Jednak nie o takich pałacach będziemy dzisiaj mówić. Dziś przyjrzymy się najpiękniejszym i unikalnym polskim pałacom, które można zwiedzać.

Które polskie pałace są najpiękniejsze? Zebraliśmy dla Was 15 unikalnych budowli z całego kraju. Jakie niespodzianki, sekrety i niezwykłe historie skrywają?

Czytaj też: Najbardziej niezwykłe zamki w Polsce. TOP 11 tajemnic i ciekawostek. Gdzie leży polski Tadż Mahal, w którym zamku sroki zgubiły księżną?

TOP 15 wyjątkowych polskich pałaców

Czasem niełatwo odróżnić pałac od zamku. Przyjmuje się jednak, że pałac – w przeciwieństwie do zamku – to rodowa siedziba pozbawiona walorów obronnych. Kryterium to nie zawsze łatwo zastosować. Wiele pałaców stylizowanych jest na zamki (np. pałac w Mosznej), wiele zamków ma iście pałacowe wnętrza (np. Zamek Książ), inne pałace są nimi tylko z nazwy (np. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie).

Wyszukaliśmy dla Was 15 najpiękniejszych i najciekawszych pałaców w całej Polsce. Znajdziecie wśród nich m.in.:

  • Pałac wzniesiony z miłości (i trochę obawy przed przyszłą teściową)
  • Wspaniałą siedzibę królewską, która pierwotnie była… łaźniami
  • Niezwykły pałac, w którym neobarok spotyka się z socrealizmem
  • Pałac o niemal 99 wieżach i 365 pokojach
  • Uroczy pałacyk, który genialny artysta dostał w prezencie od wdzięcznych fanów
  • Dawną rodową siedzibę, która skrywać może kolosalny skarb

A także inne fascynujące budowle, które warto zwiedzić. Jakie niespodzianki i sekrety skrywają? Czym się wyróżniają?

Zapraszamy do galerii TOP 15 najpiękniejszych i wyjątkowych pałaców w Polsce:

Polskie zamki i pałace będą przywrócone do świetności? Projekty rządowe wesprą konserwację i odbudowę zabytków

Jeśli kochacie zwiedzać polskie zamki i pałace, mamy dla was dobre wieści. W ostatnim czasie powstało kilka dużych projektów rządowych, których celem jest konserwacja i restauracja zabytków. Nie chodzi tylko o wielkie przedsięwzięcia prestiżowe, jak odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie – dofinansowanie ma objąć cały kraj i wspomóc renowację zabytków we wszystkich zakątkach Polski. Już niedługo efekty tych programów staną się widoczne i na mapie naszego kraju pojawi się wiele odnowionych budowli, świadków historii.

Na przykład program „Ochrona zabytków” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma budżet 250 mln zł rocznie. W ciągu 8 lat dofinansowano ponad 5,5 tys. projektów na łączną kwotę 1,25 miliarda złotych. W dwóch pierwszych naborach w 2023 r. do programu przyjęto wnioski na dofinansowanie prac remontowych m.in. w Zamku Piastowskim w Krośnie Odrzańskim, w zamkach w Rydzynie i Suchej Beskidzkiej, w pałacach w Dalkowie, Kamieńcu i Suchej Górnej, a także na warszawskich Powązkach, w Palmiarni w Wałbrzychu czy w baszcie Koci Łeb w Toruniu.

Powołano także Rządowy Programu Odbudowy Zabytków w ramach Polskiego Ładu. Program ma ogromny budżet w wysokości 3 miliardów zł, które będą wypłacane jednostkom samorządu terytorialnego w transzach po kilka milionów zł na restaurację obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Dofinansowanie ma pokryć nawet 98 proc. kosztów renowacji. Wyniki naboru do Rządowego Programu Odbudowy zabytków zostały ogłoszone 14 lipca 2023. W tym roku dotacje obejmą głównie budowle sakralne, ale pieniądze przyznano także np. na restaurację pałaców w Choczewie i Barcinie oraz zamku w Człuchowie.

W planach jest też utworzenie specjalnej Narodowej Agencji Rewitalizacji, której celem będzie kompleksowa ochrona, renowacja i rewitalizacja polskich zabytków, zarówno w granicach kraju jak i poza nimi.

Miłośnicy zabytków mają wiec na co czekać. Na szczęście już teraz w Polsce nie brak wspaniałych zamków i pałaców, które warto odwiedzić w czasie wycieczek po kraju.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto