Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Superksiężyc 2018? Kiedy oglądać Superksiężyc 2018. Jak i gdzie oglądać Superksiężyc 2018

red, wikipedia
Krwawy Superksiężyc 2018 - to zjawisko, na które czekają obserwatorzy nieba. Już 31 stycznia na niebie niezwykłe zjawisko - Krwawy Superksiężyc, czyli Super Blue Blood Moon 2018. Gdzie i jak najlepiej oglądać Superksiężyc 2018? Kiedy pojawi się Superksiężyc 2018? Gdzie będzie można zobaczyć Superksiężyc 2018? Odpowiedzi na te pytania szuka coraz więcej internautów. W tym roku superksiężyc będzie można oglądać już 31 stycznia. Warto wybrać zaciemnione miejsce.

Superksiężyc – potoczna i astrologiczna nazwa Księżyca w pełni, znajdującego w syzygijnym perygeum swojej orbity. Księżyc osiąga wówczas najmniejszą odległość od Ziemi. Według danych NASA w tym położeniu Księżyc dla obserwatorów jest do 14% większy i świeci do 30% jaśniej niż w apogeum[1]. Opinie o możliwości wywoływania przez Księżyc w tym położeniu szczególnie niszczycielskich zjawisk, jak fale oceaniczne, trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, nie mają potwierdzenia w badaniach zjawisk przyrody.

Nazwa „superksiężyc” została wprowadzona w 1979 r. przez astrologa Richarda Nolle na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc dodatkowo jest w swoim perygeum. Położenie takie występuje średnio raz na rok.

SUPERKSIĘŻYC 2018: KIEDY OGLĄDAĆ KRWAWY KSIĘŻYC? GDZIE SUPERKSIĘŻYC OGLĄDAĆ [SUPERKSIĘŻYC 31.1.2018]

W środę 31 stycznia na niebie ujrzymy tzw. Superksiężyc. Satelita Ziemi nie tylko będzie w pełni, ale też znajdzie się w perygeum orbity wokółziemskiej. Oznacza to, że Księżyc będzie w najbliższej możliwej odległości od Ziemi. Inaczej nazywany jest wówczas również Krwawym Księżycem.

KRWAWY SUPERKSIĘŻYC 2018 - KIEDY OGLĄDAĆ?
Superksiężyc 2018 będzie widoczny w nocy z środy 31 stycznia na czwartek 1 lutego 2018.

Krwawy Superksiężyc w Polsce
Krwawy Superksiężyc w Polsce najlepiej oglądać pomiędzy godziną 15.10 w północno-wschodniej części kraju, a godziną 17.30 w części południowo-zachodniej.

Tarcza Księżyca będzie wydawać się większa niż zazwyczaj. Takie niezwykłe zjawisko obserwowaliśmy kilka razy w ostatnim czasie, ale tym razem będzie ono jeszcze bardziej spektakularne. Krwawy Księżyc ukaże się nam w odcieniach czerwieni. Za jego czerwoną barwę odpowiedzialne będzie zaćmienie Księżyca. Satelita znajdzie się w cieniu Ziemi, oświetlany jedynie tą częścią promieniowania Słońca, która dotrze do Księżyca załamana w ziemskiej atmosferze. Będzie to głównie światło czerwone. Barwa Superksiężyca, jaką zobaczymy, może być różna - możemy ujrzeć Księżyc koloru krwi, czy też Księżyc brunatny.

SUPERKSIĘŻYC 2018: KIEDY OGLĄDAĆ KRWAWY KSIĘŻYC?
Zjawisko astronomiczne, jakie ujrzymy na niebie w środę 31 stycznia, otrzymała oficjalna nazwę NASA Niebiesko-Krwawy Super Księżyc. Nie chodzi w niej jednak o kolor Księżyca. Angielski termin „Blue Moon” to inaczej druga pełnia w miesiącu. Pełnie Księżyca przypada co cztery tygodnie (dokładniej, co 29,5 doby). Dwie pełnie w jednym miesiącu kalendarzowym zdarzają się więc stosunkowo rzadko. Jedynie wtedy, gdy pierwsza pełnia przypada na początku miesiąca, druga pełnia będzie pod sam jego koniec.

SUPERKSIĘŻYC 2018: GDZIE OGLĄDAĆ KRWAWY KSIĘŻYC?
Superksiężyc 2018 najlepiej oglądać w miejscach jak najbardziej zaciemnionych, warto zatem opuścić centrum miasta i udać się do pobliskiego lasu, w góry, na hałdę, mniej oświetlonego parku.

Wyłaniający się zza chmur superksiężyc wygląda czarująco! Zobacz Superksiężyc nad Kielcacmi:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto